| DeNyyy a întrebat:

Neata!:*.deci.sa incep cu inceputul.laughing ieri dimineata cand m-am trezit am observat ca am Herpes.la gura.bun.ma duc eu la farmacie si imi iau 4 plasturi din aia antiherpetici.pentru ca de fiecare data cand am herpes si imi pun dinaia imi trece.dar.acum e diferit.ieri dimineata nu il aveam mare deloc iar cand mi-am pus plasturele nici macar nu se observa. a dat inapoi ieri dupaiaza.si aseara a trebuit sa il schimb. dar in dimineata aceasta cand m-am trezit nu e dublu.ci TRIPLU~x(...nici macar nu mai pot vorbi.nici sa deschid gura.atat este de umflat. ce pot sa fac?crying. e foarte enervant ma doare de numai pot.

5 răspunsuri:
| RoxAnana a răspuns:

Ce facem cand a aparut herpesul?

Aplicam crema antivirala de cateva ori pe zi la nivelul leziunii;
Compresele reci aplicate la acest nivel reduc inflamatia (scad roseata si tumefactia );
Ibuprofenul si paracetamolul amelioreaza durerea;
Evitam alimentele acide (de exemplu citricele sau tomatele).

um prevenim eruptiile herpetice?

Evitand expunerea prelungita a buzelor la soare (folosind o palarie sau aplicand pe buze un stick sau crema cu filtru UV);
Evitand contactul intim (de exemplu sarutul) cu persoane care au herpes labial sau genital;
Evitind folosirea in comun a prosoapelor, veselei sau a altor obiecte cu o persoana care are herpes.

| elasexygagica a răspuns:

Incearca aciclovir eu de asta folosesc si mereu o functionat si iti garantez ca va functiona si la tine mergi la farmacie si cumpara aciclovir si date cu el, poate pana deseara se mai dezumfla

| eumha a răspuns:

Cel mai bine dati cu crema de galbenele
merge crede-ma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut herpessad... mie mi-a trecut in tip cu crema tot de la farmacie ...acei plasturi mie nu miau folosit ca am incercat si euwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut un Herpes de 5x5m si l-am ignorat.Incercam sa uit de durere si ma distram cu prietenii.Ca mai era si ziua mea atunci...