| cristimacheama a întrebat:

Neața TPU! Mă confrunt cu o mare problemă de alaltăieri. sad M-am certat pe mesaje cu o prietenă a mea pe o temă mega stupidă. Ei îi plac niște YouTuberi de Minecraft care fac parte dintr-un server numit Dream SMP. Din păcate, aceștia sunt rasiști și homofobi. De ce rasiști? Nu cunosc niciun membru negru în Dream SMP. De ce homofobi? Păi, pentru asta nu am un răspuns exact, dar am auzit pe tot Internetul. APROAPE toată lumea îi urăște. Prietena aia a mea pentru că am zis că ei sunt rasiști și homofobi, ea m-a blocat. La fel și unei alte prietene de ale mele cu care se ceartă și se împacă în fiecare an. Acum problema e: Cum să fac să mă deblocheze pe WhatsApp? Dacă m-a blocat nu-i mai pot trimite mesaje și nu o mai pot suna. Ce să fac ca să o recâștig? Am uitat să menționez că suntem prieteni de vreo 7-8 ani.

Răspuns Câştigător
| nuspuncinesunt2 a răspuns:

Ai spus ca vrei sa o recastigi, dar ca sunteti doar prieteni... Hmmm... o cam placi sau doar mi se pare? Eh, nu mai conteaza. Iti spun eu, in calitate de fata, fetele ador scrisorile. Daca-i trimiti scrisori in care iti ceri scuze si ii dai motive pentru care sa te ierte, cel mai probabil o va face. Saaau, du-te la ea acasa, in fata usii ei, cu un trandafir si spune-i ca-ti pare rau laughing
Altfel, ai mai putea pune un prieten sa-i trimita ei un mesaj in care sa-i spuna ca-ti ceri iertare.

| cristimacheama explică (pentru nuspuncinesunt2):

Nu o plac, am plăcut-o acum un an. Soluția cu prietenul pare bună.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu-i normal sa propagi minciuni si gunoaie pe care le auzi pe internet fara sa le intelegi, fiindca te pui intr-o lumina proasta. Prietena aia a ta, are dreptate!
Invata din greseli si sterge porcariile puse de internet, daca nu vrei sa te paraseasca toti prietenii, unul cate unul.
Scrie numai despre persoana ta si evita sa mai jignesti sau sa vorbesti de rau pe altii, fiindca pierzi enorm in viata.

| cristimacheama explică (pentru Violleta2022):

Nu eu am scris pe Internet. Am văzut la alți oameni. Și plus nu am postat nimic.

| cristimacheama explică (pentru Violleta2022):

Habar n-ai să scrii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristimacheama):

Dupa cum spuneam, daca ai avea bun simt nu ti-ai mai critica pritenii si nu i-ai mai forta sa te blocheze, iar in viata reala sa te ocoleasca.
Faptul ca mi-ai criticat raspunsul, este pentru ca nu esti capabil sa accepti realitatea.
Nu-mi fac eu probleme din atata lucru, fiindca viata iti va da insutit inapoi, din ceea ce oferi tu celorlalti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu merită atâta efort.

| cristimacheama explică (pentru sadrian46):

Nu înțeleg cum ai locul 16...

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Măi, lumea a înnebunit cu rasismul și homofobia.
1. Doar că n-au niciun membru negru în grupă nu înseamnă că sunt rasiști; poate niciun negru nu s-a arătat interesat să intre.
În plus, rasismul nu înseamnă doar ură față de negrii, cum încearcă unii să îți bage în cap; rasismul înseamnă etichetarea unei rase (și există 4 rase: albii, negrii, mongoloizii și pieile roșii, sau amerindienii) ca fiind superioară altei rase, indiferent despre ce rasă e vorba. Și dacă crezi că amerindienii sunt inferior asiaticilor, de exemplu, tot rasism este. Dar încă o dată zic: doar pentru grupul ăla de Minecraft nu conține niciun negru, nu înseamnă automat "rasism".
2. Faza cu homofobia e și mai cretină. Ai auzit tu pe unul zicând o treabă și ai repetat ca papagalul, fără să te documentezi.
S-ar putea ca ambele acuzații să fie adevărate, dar până nu aduci dovezi în acest sens, "Dream SMP" au prezumția de nevinovăție.
Dar, să revenim la fată...
Dacă te va ierta sau nu, depinde de ea și de cât de mult ținea ea la grupul ăla de YT-iști. Las-o în pace un timp, iar când revii la școală îți ceri frumos iertare (nu zic să te pui în genunchi, să plângi sau alte măscării de genul, ci cere-i frumos iertare, dacă chiar îți pare rău - deși, sincer să fiu, sentimentul de părere de rău se poate verbaliza foarte greu, zic din experiență). Ce faci mai departe de cât de rău îți pare; degeaba-l faci pe dracu'-n patru dacă nu există părere de rău sinceră, pentru că asta e esența acțiunilor tale, de fapt.

| cristimacheama explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Ești un om cu bun-simț. Se vede că părinții tăi au lucrat să te facă cine ești azi. Un om ajutător. happy Ține mult la grup, ba chiar e îndrăgostită de un membru.