| NubleReapper a întrebat:

Niste sfaturi pentru a-mi mari increderea in mine?

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Nu prea facem progrese vad sad. Uite cateva sfaturi, pe care ideal ar fi sa le si incerci nu doar sa intrebi. daca tot revii cu aceiasi intrebare nu vei ajunge prea departe:

- Saptamanal fa ceva nou.Saptamana asta inveti sa gatesti ceva poate, saptamana viitoare poate citesti o carte, saptamana urmatoare joci un joc pe care nu l`ai mai incercat si tot asa.

- Gaseste`ti muzica care sa te inspire si sa te motiveze.Fa`ti un playlist cu ea, pui castile, si asculti in fiecare dimineata.

- Pune`ti intrebari de genul "Care este cel mai rau lucru care mi se poate intampla daca fac asta?", "Dar cel mai bun?". Vei vedea ca de multe ori, cel mai bun va fi superior celui rau.

-Fa`ti planuri.Nu din cele pe 20 de ani ci planuri de pe o zi pe alta, pe care sa le respecti orice ar fi.Iti poti zice "maine voi vorbi cu o fata noua", apoi vei face asta orice s-ar intampla maine.

-Fa sport. Sportul te ajuta sa fii mai fericit si sa capeti incredere in tine.

-Daca ai vreo frica, infrunt`o. Oricare ar fi ea. Pune`ti in minte sa o invingi, chiar si numai pentru 5 minute.

-Dezvolta`ti imaginatia.Gasesti o gramada de exercitii si metode pentru asa ceva.

-Invata sa nu te judeci singur niciodata.Sa nu spui tu despre tine niciodata lucruri rele.Incurajeaza`te zilnic.

-Imbunatateste`ti abilitatile sociale.Incepe sa vorbesti cu cat mai multa lume si sa poti purta o conversatie care chiar are sens nu doar "Ce faci" si etc.

-Gandeste pozitiv! Mereu! Oricat de grea ar fi problema cu care te confrunti.Pentru ca daca nu o faci, exista o mare sansa sa esuezi tocmai din aceasta cauza.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Apuca-te serios de invatat romana!
Daca ajungi sa o stapanesti bine, nu iti va mai fii rusine sa scrii, si vei fii mai increzator in tine!

| NubleReapper explică (pentru Violleta2022):

Nu vad cu ce ma ajuta romana!

| danay72 a răspuns:

Ca sa poți sa reușești încearcă și fa-ți prieteni care te încurajează. De asemenea, dăruiește. Fa bine altora și vei avea mai multa încredere și nu te descuraja când greșești. Data viitoare vei face mai bine.

| lloliasmyyy34 a răspuns:

"Vrei sa vezi singurul om care te poate ajuta? Atunci uita-te in oglinda"