| SecretSmile a întrebat:

Nu mai pot. x_X Deci sa va explic. Mama mea cand e acasa(lucreaza cam 11 ore pe zi) si eu invat dupa-amiaza deci nu ne prea intalnim decat sambata si duminica... Toata ziua e cu gura pe mine "Fa aia, Fa aia". Nici eu nu prea fac pentru ca daca fac"Nu ai facut bine. Ce e asta la tine?" si bla-blauri din astea. si daca nu fac tot asa ma cicale. deci oricum as face tot rau iese... Trebuie sa stau o juma' de ora sa o conving sa ma lase si pe mine sa ies cu prietenele 1 ora 2. Si imi da si ora de venit acasa x_X Daca intarzii incepe "La cat ti-am zis eu sa vii acasa?" Daca iau vreo nota de 7 tot la fel ca ea se chinuie pentru mine si eu? E adevarat. si eu ma mai iau la cearta cu ea,. si o iau si putin la misto. dar ea incepe intotdeauna Cand nu e ea acasa liniste si pace cand e taraboi.
Cum sa o conving sa ma lase si pe mine cu mai multa libertate?
Sa aiba incredere mai multa in mine?
P.S: Am 15 ani//

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cum adica o iei la misto?
Chiasr daca ai 15 ani, crezi ca poti face tot ce doresti? crezi ca faci mult prea mult daca iti ajuti mama la treburile casnice? nu cred.
Uite..cand fata mea era in ultimul an de liceu si se apropia rapid bacul, eu m-am internat, cine crezi ca a avut grija de casa? fata mea, care avea grija sa se trezeasca dimineata, sa aiba grija de clocitoare/de puiuti si tot ce trebuia incat sa nu se simta lipsa mea acasa, si multumesc bunului Dumnezeu ca a ttrecut cu bine peste toate, a luat si examenul de bac si nu s-a pland o clipa ca nu mai poate/ori ca nu are timp de iesit cu amicile.
Asa ca, ar ttrebui sa umbli un pic la comportamentul tau, si sa stai de vorba cu mami si sa va impartiti treburile casnice..nu crezi? asa vei avea timp si de problemele scolare/plimbarea cu amicile si cele casnice
O zi buna sa aihappy

| LonelyLoner92 a răspuns:

Tu trebuie sa iti asculti parintii, ea tipa la tine deoarece vrea sa faci ceva bine, ceva ce tu nu ai facut bine prima oara, nu o mai lua in seama ok?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| 12345Anonim a răspuns:

Asa sunt parinti, dar adevarul e ca ne vor binele chiar daca ne cicalesc.ii poti reaminti ca si ea a fost adolescenta, ca nu poti sta toata ziua in casa sa stergi praful si sa speli vasele, ca esti tanara doar o data in viata si vrei sa te bucuri de aceasta perioda minunata.