| anonim_4396 a întrebat:

Nu mai stiu ce sa fac, am doar 13 ani si am pierdut la pariuri 200 de euro, bani pe care i-am strans din greu, imi vine sa ma omor, nu stiu ce sa mai fac, nu stiu cum sa le spun parintilor, va rog ajutati-ma, voi ati avut astfel de experiente?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu când aveam vreo 16 ani am făcut un mare târg cu un bișnițar. Am dat la schimb doua telefoane bune, noi-nouțe, în schimbul unui Nokia N95 care de fapt era o carcasă de N95 plină cu plastilină. straight face pe atunci N95 era top, apoi doi ani mai târziu chiar aveam să am un Nokia N86 cumpărat din showroom Nokia care tot la fel : era top la acea vreme. Însă un jaf de telefon, s-a stricat in 6 luni. Că am primit telefon din plastilină, asta a fost sa fie. O prostie, mi-am dat seama unde am greșit și nu am mai repetat greșeala. Iar tu niciodată nu acorda atenție acelor băgători de seamă care umblă prin zone aglomerate și te întreabă dacă te interesează un telefon și alte chestii. Iei țeapă cât tine de mare. Prefer sa îmi cumpăr tel nou decât sa mai fac de lucru cu toți bișnițarii.
Iar tu la 13 ani mă întreb cine naiba te-a lăsat sa intri într-o casa de pariuri, când pe ușă la intrare este afișat 18+? Cică minorii nu au ce căuta acolo. Sau ai jucat online prin aplicație? LOL! Ai crezut ca ii înmulțești? Adevărul ca se poate câștiga din pariuri, însă trebuie să și știi cum să joci. Cunosc care câștigă, dar și știe ce sa facă. Asta e, banii înapoi nu ii poți lua. Ai pierdut, sper sa îți fie învățătură de minte și să înveți ceva din greșeala făcută. La pariuri nu te bagi dacă nu știi cum să joci.
Iar în cazul părinților pur și simplu spui adevărul. Dacă vei recunoște ca ai greșit atunci și fapta ta va fi pe jumătate iertată. Și eu când am făcut "schimbul" cu telefonul din plastilină, i-am spui lui mama ce s-a întâmplat. S-a supărat pe moment, apoi i-a trecut. Asta e, orice tânăr mai face și greșeli.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

I-ai strans tu? Ma indoiesc. Ai pornit pe un drum gresit, copile!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nimic, inveti din greseli si nu le mai repeti niciodata in viata ta, ca alta data sa nu mai suferi.
Bani astia au venit la tine nemunciti, dar sa vezi cum te doare cand muncesti greu pentru 2-3 luni si cum pierzi banii intr-o secunda, la jocuril de noroc.
Trebuie sa fie ceva ilegal unde ai jucat, fiindca copii sub 18 ani NU au voie sa participe la jocuirle ede noroc.

| Catrice a răspuns:

Asta e, un copil în minus la părințihee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îmi pare rău pentru banii pierduți dar te sfătuiesc că cel mai bine ar fi să le spui adevărul, în acest fel vei avea conștiința curată și liniștită. Nu te încurajez să încerci să-ți minți părinții deoarece nu vei avea conștiința liniștită și mustrările vor persista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Viața ta nu valorează 200 de euro, ci sângele Fiului Lui Dumnezeu.
Asta rămâne acum ca învățătură de minte pentru a nu te mai complica jucând la pariuri, care este o afacere în care nu tu ai de câștigat per total...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai băga bani la pariuri și strânge banii înapoi.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Bani vin și și pleca ce Conteza cu Adevărată este ca tu ești bine și nu ai pățit ceva puteau sate înjunghie sau sate bată pentru bani aia sunt mulți Nenorociți Drogați ai grija Darius Find și copil și aveai așa mulți bani lângă tine eu sincer ma bucur ca nu ai pățit ceva și ca ai pierdut niște banii pe care îi poți re câștiga oricând ai grija data vitoare nu mai bagă bani in așa prosti fa ceva care sa conteze cu bani tai numai bine Darius

| t030r a răspuns:

Poti incerca sa vorbesti cu parintii tai sa faca o sesizare la acea casa de pariuri care te-a lasat sa pariezi fara sa-ti ceara buletinul (asta in cazul in care ai jucat la o agentie fizica).

| ILuuka a răspuns:

Ok, eu nu am avut astfel de experiente dar te poți ascunde în dulap ca sun la protecția copilului?
Nu glumesc, nu mai fa asa ceva ca nu e bine, dacă erai adult acum și îți pierdeai toți banii ce făceai?
Dar poți vorbi să le zici asta părinților "Vream să vă zic ceva dar va rog să fiți foarte calmi, să mă ascultați pana la final înainte să ziceți ceva, știți ca v-am zis ca am strâns 200 de euro, ei bine am vrut să fac mai mulți asa ca i-am băgat la păcănele, scuze a fost o greșeală, nu o să se mai întâmple dar partea buna e ca am învățat o lecție din asta foarte importanta, a ceea ca păcănelele nu sunt bune, va rog să mă iertati" poate ai noroc asa

| ILuuka a răspuns:

Vream să zic că e mai bine să le zici tu ca să nu afle, când afla va fi și mai nasol

| vSebyy a răspuns:

Da