| okays a întrebat:

Nu mai suport sa ma duc la scoala, cu toate ca de-abia a inceput. Si nu e vorba ca ma trezesc de dimineata, ca am mult de invatat, cam am teste si ascultari care ma asteapta in fiecare zi. Nu. Am o problema cu clasa. Sau poate ei au cu mine. Sunt intr-a 11a, si nici acum nu vorbesc cu macar jumatate de clasa. Vorbesc cu maximum 5 persoane, si doar asa ca fiind colegi, nimic mai mult. Ceilalti ma urasc. Cred ca din cauza ca am doua foste prietene care probabil au dat niste zvonuri si vorbe urate despre mine prin clasa. Ori sunt ignorata, ori sunt jignita. Chestia asta cu jignirile a inceput acum un an, cand s-au legat de nasul meu si au inceput sa rada toti. Intr-a 9a si a 10a tipau la mine sa tac cand vorbeam cu colega de banca. Acum ceva zile, la fel, s-au legat de nasul meu. Stiu ca am nasul mare, dar nu am ce sa fac momentan. Eu nu inteleg cu ce i-am deranjat. Nu am vorbit urat cu ei niciodata, nu am iesit in evidenta cu nimic, nu m-am dat mare cu nimic. Pur si simplu am stat in banca mea si atat. Nu stiu de ce sunt asa rautaciosi, nu vad cu ce ii incalzeste. Chiar nu mai suport, de fiecare data am inghitit orice de la ei. Una dintre fostele mele prietene din acea clasa, incepe si comenteaza asa incet, uneori, daca raspund la ore sau pur si simplu daca vorbesc in pauza cu altii. Nu mai suport... NU STIU CE SA FAC. In plus, am un diriginte nu prea competent de aceasta meserie. Nu ia niciodata absolut nicio masura, si ar fi inutil sa-i povestesc cum ma simt. Ajutor

Răspuns Câştigător
| Usefulaid a răspuns:

Papusa mea, in viata fiecare dintre noi este barfit si jignit, mai pe fata, mai in spate, dar este! Pentru ca asa este lumea si asa decurg lucrurile, iar cu cat esti mai bun cu atat esti luat mai de prost. scuza mi expresia dar asa e... sa fii indiferent nu cred ca ajuta neaparat pentru ca atunci cand vrem sa fim rai mereu aducem jigniri asupra celorlalti... nu trebuie luati in seama pentru ca acestia nu au ceva personal cu noi. Cred cu desavarsire ca esti un suflet bun, iar fizicul nostru nu este placut mereu de toata lumea. induferent cum aratam happy tin sa cred ca in lumea asta persoanele rele si cu tupeu ..sunt stiute oarecum de frica. Ai 2 alegeri, ori sa fii tu, buna si sa nu ii bagi in seama pe cei rai. si sa le vorbesti frumos ( pentru ca fiecare spune ce are in suflet si de obicei ce vede in propria persoana ) si sa vorbesti cu cine merita, ori sa ti pastrezi bunatatea insa sa comentezi celor care iti comenteaza si sa razi si tu de ei asa cum fac ei, sigur se vor simti si ei prost si desigur le vei gasit defecte ..adica ai de ce rade...laughing deci stai linistita nu trebuie sa ti pierzi timpul gandindute la oameni de nimic, ei nu merita nimic, iar viata le o va intoarce si lor! Asa ca traieste viata la maxim, caci cine te place, te place asa cum esti, nu ai nevoie de impostori laughing! Sper sa ti fii schimbat un pic gandirea in bine prin ce ti am spus acum si sa vezi lucrurile altfel. Te puup

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Scoala are psiholog. Are director. Pe zi ce trece, astfel de comportamente sunt din ce in ce mai dese si la noi in tara. Ar trebui sa vorbesti si cu parintii. Undeva ai facut tu ceva de sunt intorsi impotriva ta...Si apoi, iti vezi de scoala, carte si iti faci prieteni in alta parte. Pot fi multe la mijloc. Poate faptul ca nu ii bagi in seama ii face sa te agaseze.

| Nemessys a răspuns:

Tu nu ai gresit cu nimic. Este din cauza comportamentului tau ( nu ca ai facut ceva rau dar asa este) In ziua de azi daca esti diferit de altii, esti luat de prost/fraier. E chiar imposibil sa fii tu insuti si sa fii placut de cei din jur. Tu fiind cuminte, ascultatoare si asa mai departe iar restul obraznici, vorbareti etc, e normal sa fie asa. Toata lumea cand este mai mica vede de fapt cum e realitatea si ce ar trebui sa faca ca sa se poata integra in ea. Si asa multa lume apeleaza la falsitate. Devin ca cei din jur ( chiar daca lor nu le place). Sfatul meu pentru tine ar trebui sa te duci la un pshiholog si sa-i spui exact, ce ai scris tu aici. Cat despre clasa, nu prea ai ce face. Ramai asa, nu te schimba pentru ca sa te placa altii. Mai bine ramai asa si sa te placa asa cum esti. Iar nasul. incearca sa acoperi,, uratenia din exterior" cu cea din interior. Gen sa fii mult mai desteapta decat ei, si sa stii sa te descurci in viata. Oricum cand mai zic ei ceva de nasul tau, spune-le si tu ca nimeni nu e perfect, ca toata lumea are defecte si ca nici ei nu sunt photo-modele. happy

| okays explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri