| anonim_4396 a întrebat:

Nu-mi doresc decat sa mor. Singurul lucru pe care l-as fi vrut pe lumea asta este sa fiu frumoasa. Nu doream decat sa fiu remarcata intotdeauna, sa se uite baietii la mine, sa fiu inconjurata de cei mai frumosi baieti. Dar nu sunt nici pe departe frumoasa si sunt constienta de asta. Va rog sa nu-mi spuneti ca fiecare e frumos in felul sau, pentru ca frumusetea fizica e una singura. Orice baiat frumos se uita la fete frumoase si e cat se poate de normal. Si ca sa nu-mi spuneti ca am timp sa cresc, am aproape 18 ani, deci totul e definitivat, trasaturile mele fizice sunt clare. Sunt atatea fete care la varsta mea sunt superbe si admirate de toti. In schimb, eu nu sunt frumoasa, sunt cel mult draguta, si niciun baiat superb nu se uita la mine, mai ales ca am si 1.50, iar cand merg cu singura mea prietena in oras toti baietii o admira pe ea, ea e foarte frumoasa, eu sunt un 0 barat fizic pe langa ea. Nu pot decat sa fiu trista toata viata, sa plang in camera mea tot timpul, sa ma intreb DE CE Dumnezeu nu mi-a dat si mie frumusete fizica. Doamne, ma simt distrusa, jur ca scriu toate astea cu lacrimi in ochi. Toti baietii pe care vreodata i-am placut nici nu m-au observat. Am un complex de inferioritate foarte apasator din cauza lipsei mele de frumusete. Oricat de bun ar fi sufletul meu, baietii se uita prima data la aspectul fizic, iar cei frumosi niciodata nu se vor uita la o pitica neatragatoare de 1.50. Nu mai rezist. Ma intreb cu ce am gresit in viata ca sa nu am parte de frumusete; nu mai pot face nimic, nici invata, nici citi, TOTUL imi aminteste ca nu sunt frumoasa si ca baietii nu ma plac. Jur ca singura mea dorinta e sa mor. Nimeni nu ma poate consola, nu sunt frumoasa, orice as face, oricat m-as machia si aranja, raman maxim draguta. Am scris toate astea ca sa ma descarc, dar eu nu mai pot trai asa. Doamne, voiam doar sa fiu frumoasa!

20 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu imi vine sa cred ce imi citesc ochisoriisurprise
Sincer, pana acum nu am mai intalnit un asemenea caz in care complexul de inferioritate sa fie atat de urias.Si pentru ce?raised eyebrows
Pentru ceva atat de efemer ca frumusetea.Mai ziceam daca era vorba de inteligenta.Atunci intelegeam complet situatia. Dar frumusetea?raised eyebrows
Si nu e frumusetea ca frumusetea cat e dorinta de a fi admirata destul de normala de altfel, dar totusi tu exagerezi cu mult.Mult de tot.De ce te raportezi mereu la altii? Tu nu contezi pentru tine deloc? Uita-te in oglinda si cauta-ti calitatile si iubeste-ti defecteleraised eyebrows
Sa mori pentru ca nu esti frumoasa? Omule asta imi intrece imaginatia
Parca ai fi un personaj tragi-comic de al lui Caragialelaughing
Invata sa iti scoti la suprafata frumusetea din spatele mastii de superficialitate.Si nu totul se invarte in jurul invidiei fetelor si admiratiei sexului opuswinking

| yellowalien a răspuns:

In primul rand, trage aer in piept si REVINO-TI!
Tu nu te uiti oare in jurul tau? Fetele frumoase se plang ca alea mai putin frumoase(chiar urate) au relatii stabile si, in plus, cu baieti chiar frumusei! Crede-ma ca si ele au complexele lor, si in vreme ce tu le vezi frumusetea si le "idolatrizezi", ele stau si se plang de chestii banale, cum ar fi ca s-au mai ingrasat juma' de kil, ca nu mai stiu ce diete sa mai tina, ca li s-a terminat lipsticku' etc... Asa vrei sa ajungi?
La tine toata tarashenia asta porneste de la atitudinea pe care o ai fata de tine. Normal ca daca tu te crezi "o pitica neatragatoare de 1. 50", te inchizi in tine si refuzi sa fii tu. Da, oricine are frumusetea lui, numai ca nu toti stiu sa o aprecieze si sa si-o puna in valoare! Gandeste-te cat de superficial gandesti acum; Sanatoasa esti? Inteligenta esti? Dragutza esti? Pai ce-ti trebuie oare mai mult?
Singura ta problema e ca ai o mare frustrare de care nu poti scapa. Iti sugerez sa te autoevaluezi un pic, sa vezi ce calitati si defecte ai, poti chiar sa rogi o prietena sa te ajute cu o parere obiectiva!( vezi sa nu te linguseasca, pentru ca nu ajuta cu nimic, iar omul se simte cand e fals.) Ocupa-te apoi si de fizic: cumpara-ti haine care te avantajeaza, poarta tocuri daca iti place, cauta o tunsoare care sa-ti puna figura in evidenta, machiaza-te discret (am spus DISCRET!).
Nu te mai considera nedreptatita, pentru ca nu e nimeni pe lumea asta perfect! Pe langa asta, frumusetea e trecatoare, sanatatea e nepretuita iar inteligenta e un atu! Asadar renunta sa mai privesti viata atat de superficial, fii mai increzatoare in tine si mai lasa baietii, ca nu ei impun standardele de frumusete! Cel care va sti sa te aprecieze asa cum esti acela e pentru tine!
Mult noroc in viata! happy Si sper sa-ti revii cat mai repede din starea asta de care, peste cativa ani, vei rade pana si tutongue

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Nu totul conteaza in viata asta sa fii frumoasa:* frumsetia ta consta in cea ce simti cea ce faci ce gandesti. La 1. 50 nu ii cine stie ce stai linistita si Lady Gaga are 1. 50 big grin
Gandeste-te ca odata va aprea un baiat care sa te placa pentru cine esti tu, si prin a fii nu ma refer la aspectul fizic ci la personalitatea ta. Fiecare are ceva foarte frumos la el, descopera acel ceva si fa-l sa iasa in evidenta atunci te vei simti mai bine :*
Chiar daca ai zis sa nu zicem ca fiecare ii frumos in felul lui o sa ti-o zic deoarece si tu stii ca asta ii adevarat :*

| cristi202 a răspuns:

La 18 ani, am fost ca tine. Poate chiar mai rau. Prima fata care sa tina la mie am avut-o abia la 22 de ani. Daca tu poti spune ca esti draguta cit de cit, gindeste-te la un tip slabanog, si inalt de 1, 98. Asa eram eu. Aveam doar 66 de kg, si o moaca de schelet ambulant. Pe strada, atit unele fete, cit si baieti, rideau de mine. Si eu ma complexam f mult, iti dai seama. De aceea, eram f inchis, desi observam ca, datorita faptului ca sunt o fiinta sociabila, reuseam sa ma fac placut celor din jur, care ma cunosteau. Nu duceam lipsa de prieteni totusi. Pe la 20 de ani am citit o care care trata tocmai aceste complexe de inferioritate. Si acolo spunea, cum ti s-a mai spus aici, ca, mai bine decit sa te uiti la ceea ce nu ai, la defectele tale, sa privesti la calitatile pe care le ai. Nu exista om fara calitati. Si atunci am privit la ceea ce aveam: IQ binisor peste medie, imi placea sa fiu sincer, talent la desen, gata oricind sa sar in ajutor, si multe altele. Atunci am inteles cit de stupid gindisem pina atunci. Acel lucru mi-a schimbat total atitudinea. Schimbarea atitudinii a fost totul. De atunci, in ciuda lipsei frumusetii exterioare, oamenii s-au raportat corect la mine. Atunci am inteles de fapt ca atitudinea mea e totul, daca eu ma complexez, ceilalti vor observa asta, pentru ca devin mai timid, mai lipsit de viata, mai centrat asupra mea, si nu fac altceva decit sa adaug la problemele mele, insa daca am o atitudine corecta, frumusetea exterioara pica pe planul doi la cei ce sunt cu adevarat oameni. Doar cei superficiali se uita la exterior, si eu nu cred ca tu meriti sa te bage in seama cineva care sa fie superficial. Ar trebui sa privesti la lipsa frumusetii tale ca la ceva bun: cine te va alege asa cum esti, te va alege pentru ceea ce esti ca persoana, nu pentru cum arati doar. Si asa ai sanse mai mari sa fi cu adevarat iubita. Si inca ceva: mi-ar place sa vad o poza de-a ta, ca, din "uritenia"happy care te caracterizeaza sa pot, artist in devenire fiind, sa pot scoate cele mai frumoase trasaturi si sa le pun intr-un portret. Si sunt sigur ca va fi un portret extrem de reusit!

| Oana4340 a răspuns:

Un Baiat Te iubeste cu adevarat atunci cand ii place frumusetea ta interioara, cum a zis si deya97 si Lady Gaga are 1. 50 si este foarte celebra, deci nu conteaza:-)

| Lady.Love a răspuns:

Cand un baiat iubeste o fata doar pentru frumusetea ei, nu mi se pare chiar iubire si foarte usor se pot desparti unul de celalalt. Pe cand daca o iubeste pentru sufletul ei, pentru felul ei de a fi, e alta treaba. Asta e parerea mea, chiar daca nu prea te ajuta ce-ti zic. Trebuie sa te iubesti prima data tu, iar apoi te vor iubi si altii. N-ai de ce sa faci o tragedie din asta.

| gabryel a răspuns:

Fii optimista nici eu nu arat bine deloc si am 1. 56 si cedaca nu e asta o problema, nu te mai gandi la prostii vei gasi pe cineva si tu si inca ceva nu e totul sa fii placuta de multi baieti, unu si bun. De multe ori cei care arata bine la exterior sunt oribili la interior si invers asa ca tu ai un suflet bun si asta rar mai vezi in zilele noastre.

| Яùxsi a răspuns:

Nu ar trebui sa te agiti atat. Sa stii ca si eu ma agitam inainte ca sunt slaba si mai stiu eu ce. Dar ce conteaza?! Tine capul sus si nu te mai gandi ca nu esti frumoasa pentru ca intr`adevar gresesti! Daca tu ai o parere negativa despre tine, atunci ce parere vrei sa isi faca persoanele care stau in jurul tau?! Gandeste-te ca nimeni nu e perfect si pana la urma sunt sigura ca ai un suflet bun. Nu conteaza doar frumusetea. Si eu cand ma uit in oglinda nu prea imi convine ce vad, dar asta e.

Si apropo sa stii ca nu e bine sa te gandesti ca ar fi mai bine sa mori. sau sa plangi.

Atitudinea conteaza. big grin

TakE Care! :*

| DeMentaa a răspuns:

What Lady GAga are 1. 50 laughing)))))))))) OMG eu am 1. 60 doamne si am doar 12 anilaughing)))))))

Sorry sa revin la intrebarea tabig grin

Uite stiu ca tu de 18 ani nu te uiti la pitice ca mine...desi sunt mai mare in inaltime.nu stiu ce sa zic probabil asa a fost sa fie pe mine mai demult ma placeau apropae toti baieti din clasa acum nu stiu ce sa zic... dar daca ai prieten bune nu iti mai trebuie frumusete.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand vreau sa-ti spun ca de ceea ce spui acum in viitor o sa te amuze.Nu stiu daca vei intelege clar ce vreau sa spun si asta pentru ca esti prea afectata de lucrul acesta.
Gandeste-te ca ai doar 18 ani, ai viata inainte si ca pana la urma nu lipsa baietilor ar trebui sa fie un motiv pentru care doresti sa mori.Sunt atatea lucruri frumoase in viata de care nu toti isi dau seama si pe care nu le observa.Frumusetea este aleatorie ca si florile. Asta se va duce in timp, ambalajul se va deteriora si vei ramane cu ce ai in suflet.
Iti spun sigur ca vei gasi baiatul care sa te placa...stii cum e, lucrurile pe care ti le doresti cel mai mult, se vor intampla atunci cand te astepti cel mai putin.

Bafta si capul sus!:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frumusetea nu anseamna totul an viata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frumusetea exterioara are doar grosimea pielii! ce conteaza cel mai mult este ce si cum simti! ntr-adevar oamenii sunt rai si judeac dupa ce vad in afara, dar mai exista (inca) si ce care vad diamantul neslefuit din interior!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frumusetea nu e totul. Crede-ma, sunt atatea fete frumoase pe lumea asta, dar nu intotdeauna au o personalitate atragatoare. Daca tu te vei simti frumoasa, vei transmite acest mesaj si celor din jurul tau. O persoana care se simte urata este perceputa la fel de catre cei din jur. Trebuie sa te concentrezi pe punctele tale forte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca te incalzeste cu nimic dar nu esti singura in aceiasi situatiesadsadsadsadsi eu imi doresc acelasi lucru si urasc viata asta tampita superficialaangrydiferenta este ca eu am 1, 60 tot mica oricumcrying

succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crede-ma, nu fetele frumoase sunt cele mai remarcate de baieti, ci cele care au o personalitate deosebita. Cunosc cazuri. Fetele cele mai frumoase sunt cel mai rar abordate de baieti, din cauza ca ei se tem sa nu fie respinsi. Nu te mai gandi, sunt sigura ca si tu te evaluezi prea aspru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt in aceias situatie doar c eu sunt inalta si slaba atat ff rar baietii se uita la mine am vrut sa te intreb esti virgina?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pun pariu ca personajul din articol este fictiv

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In viata asta frumusetea este trecatoare, gandeste-te ca uni om frumos i se poate intampla lucruri grave care sa il marcheze fizic toata viata. Gandeste-te ca unui om cu suflet bun nu-i poate lua nimeni aceasta frumusete. frumusetea vine si trece, daca nu esti frumos mai intai pe interior, toti vor uita de tine cand vei avea o problema. Incearca sa iti faci cat mai multi prieteni ajuta-i, invata-i ce inseamna frumusetea sufleteasca, iubirea adevarata, respectul, si atunci vei fi apreciata pentru ceia ce est. Multa bafta! Daca doresti mai vorbim.

| giugiulina a răspuns:

Frumusetia nu e totul si nu cred eu ca esti asa de urat\urata nergi mai departe si nu lua in seama ce spun toti prosti

| Rollerblade a răspuns:

Simplu! Dumnezeu nu exista, iar pentru a se uita baietii al tine si a te culca cu toti fa-ti o cariera si puneti niste tate si un cur misto. Daca ai corp misto baietii vor trece cu vedere celelalte defecte.