| divinuu a întrebat:

Nu o mai suport pe mama! Parca e de pe alta planeta! Imi pune program la tot: la ora cutare iesi de la pc, la ora cutare vii acasa, la nu stiu ce ora te culci.Azi am ajuns acasa pe la 9 dar am mai iesit din nou vreo 20 min. M-a sunat si facea crize la telefon ca la ora asta nu se sta pe strada straight facede parca ar fi 2 noaptea.De curand mi-a cumparat catel si ma ameninta ca mi-l vinde daca nu fac exact ce spune ea si tata. I-am zis ca am nevoie de o pauza, sa plece ei sau sa plec eu. Le-am zis sa mearga intr-o vacanta ca numai suport sa stau in aceiasi casa cu ei iar mama a zis ca s-ar duce ca nici ea numai suporta certurile dintre noi.NU stiu ce sa mai fac, vreau sa n-o mai vad o perioada, i-am zis sa ma lase macar o saptamana de capu`meu, decat buna-pa si atat. Poate-poate se rezolva ceva, simt prea multa presiune pe capul meu. Ce sa fac?

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Faci ce iti zice ea si scapi de scandal. Un orar e bun pentru o mai buna coordonare a activitatilor si implicit a diversivitatii.Nu te certa cu ea, las-o sa vorbeasca singura.Pana la urma se calmeaza si tacewinkingDu-te pe la bunici, la tara o saptamana si intoarce-te cu bateriile incarcate

| anad a răspuns:

Ti-am citit intrebarile si raspunsurile ca sa imi dau seama de ce ai ajuns sa spui acest lucru grav. Gresesti tu, mama ta este foarte necajita si tu nu o ajuti cu nimic, ba, prin anturaj si comportament, o necajesti si mai mult! O sa regreti toate acestea mai tarziu! Ar trebui sa discuti problema cu rude mai apropiate sa vezi ei ce parere au.

| lol1232 a răspuns:

Chestilea aste mi se intampla si mi-e destul de rar dar de obicei parinti mei ma lasa de capul meu ar trebui sa mergi pe la rudele tale sau mama ta sa mearga pe la rude, cum ar fi sa mearga pe la mama ei sora ei etc Oricum eu cand plec pe la rude stau si 2 luni pentru ca verisora mea sta langa plaja si stau la ea ogramada mai imi zice mama sa mai stau pe acasa cateodata este bine sa taci sa nu comentezi cand este cineva de fata sa nu te creada pe tine nebun ii spui ce vrei cand sunteti voi 2 singure bafta si sa mai imi spui cum iti merge in aceasta situatie te rog kk

| Alexandra_3484 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa pleci de'a casa vreo 2 zile, ca sa vada cum e fara tine...Sau ai putea discuta cu parintii tai despre asta si ar trebui sa le spui ca ai nevoie de mai multa libertate, dar trebuie sa le oferi incredere mai multa... Sper ca te'am ajutat!

| Dania_7831 a răspuns:

Poti sa te duci in vizita o saptamana pe la rude, prieteni. Ar fi o idee buna sa te duci pe la bunici (daca ai straight face) si incearca sa vorbesti cu ea (mama) mai mult despre chestia asta. Sau cu tatal tau, sau cu cineva foarte apropiat lor ca sa vorbeasca si persoana respectiva cu ei, poate, poate. Nu mi se pare corect la ora 21:00 sa fi in casa. laughing totusi, eu veneam de afara pe la ora 22:00 si nu ziceau nimic. Am vecine de 9-10 ani care au stat odata pana la ora 23:30 si nu le-au spus absolut nimic. Ele se culca pe la 1-2:00 noapte si se trezesc la 12-13:00 la pranz si nu le zic nimic. Deci... Imi pare rau pentru tine! straight face Sper sa clarifici lucrurile si totul sa fie in favoarea ta.

| ania a răspuns:

Incearca sa o asculti si atunci va dobandi incredere in tine si in timp iti va da mai multa libertate.