| lostgirl a întrebat:

Nu stiu ce sa ma fac.Azi am dat test la fizica, la acest persoana din spatele meu, se astepta sa copie de la mine, si din cate mi-au spus colegii nu a putut. Vreau sa spun ca eu am incercat sa ii las foaia, sa copie, iar profesoara s-a uitat de 2 ori urat la mine.Acum aceea persoana spune ca am copiat de la colegul din fata, si nu am vrut sa dau.La un moment dat profa a zis sa scriem pe lucrare ce stim, iar toti cred ca se refereau la mine.Nu stiu ce sa ma fac.Plus aceea persoana a zis la toata clasa ca nu am vrut sa dau.Am incercat sa le explic, dar nu m-au crezut. Dupa ce am dat lucrarile persoana m-a injurat, m-a facut nebuna de legat, si plus ma ameninta ca daca comentez ma ia la bataie.Nu stiu cum sa procedez.Sa nu aud de profesoara, parinte, diriginte.Nu vreau sa apelez la ajutoru lor.Plus cand am veni de la scoala am venit pachet de nervi, parintii m-au intrebat ce am patit, si le-am zis doar jumatate din ce s-a intamplat, nu si cu faza cu amenintarea. Vreau sfaturi.Pt cel mai bun dau fundoi.

Răspuns Câştigător
| CrazyTeenager a răspuns:

Stai putin fata mea, tu nu esti obligata sa dai nimanui sa scrie, daca vrei ii dai, daca nu, nu. Ce pe tine te-a ajutat persoana aia asa de revoltata, ai vreo datorie fata de ea?
Sa iti zic eu ce se intampla, incerci sa faci un bine cuiva, si ti se da cu piciorul, numai ajuta pe nimeni de genul, chiar daca nu ai reusit sa ii dai sa copie un om cu bun simt ti-ar fi multumit ca macar ai incercat, dar respectiva/ul e un impertinent.
In cazul acesta poti sa o ameninti verbal, si daca esti in stare fizic sa o bati, atacul este cel mai bun mod de a te apara.
Daca te enervezi de la nimicuri ca asta, o simpla persoana revoltata, si faci o drama din asta, nu faci nimic cerandu-ti scuze, pentru nimic ca practic tu nu esti obligata sa ajuti pe nimeni, doar daca ai tu chef!
Daca nu doresti sa apelezi la parinti si diriginte si profesori, atunci tu consideri ca tu poti rezolva singura problema, daca nu reusesti i-a macar in considerare faptul ca ai putea apela la ei pentru propria ta siguranta.

2 răspunsuri:
| katy a răspuns:

E bine sa spui tot parintilor, sa fii deschisa in comunicare cu ei.referitor la problema ta e una obisnuita si normala fiind la adolescenta,lasa timpul sa treaca si colega ta o va termina cu amenintarile, las-o sa creada ce vrea nu ii raspunde la provocari, ignor-o e cel mai bine si se va potoli.in caz ca mai spune ceva si insista spune-i ca data viitoare sa isi invete cum faci si tu si alti colegi de-ai tai si asa ai sa-i inchizi gurawinking

| roxy_8649 a răspuns:

Ma eu te sfatuiesc sa spui la parinti ca nu se stie ce iti trece prin cap persoanei respective mai bine sa te asiguri ca nu o sa se intample nimic decat sa patesti ceva

:*:*:*:*:*:*:*:*:X:X:X:X:X:X