| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce sa ma mai fac! O foarte buna prietena de-a mea, care desi are 13 ani, este foarte "prostuta". Familia ei este destul de bogata, la scoala este prima, dar totusi ea nu a auzit niciodata de moda sau gloss. Poarta mereu uniforma de la scoala, si in timpul liber se imbraca ca o babuta. Toti colegii isi bat joc de ea, dar mie mi-e mila si incerc sa o ajut. De exemplu ii spun colegii : "Mariuca(o cheama Maria, dar asa a primit porecla), adu-mi si mie ghiozdanul de pe hol!" sau " Mariuca, imi dai si mie sa copiez tema la mate?" sau "Mariuca, imi ridici si mie hartia aia de pe jos?" iar ea executa acel lucru chiar daca propozitia nu contine un mic" te rog frumos" si la sfarsit un "merci sau multumesc ". Ea face tot ce-i spun ceilalti, este ca o sclava si mie nu-mi place deloc. Este o fata foarte buna la suflet. In pauze, sta la locul ei, si citeste tot felul de carti filozofice sau din punctul meu de vedere neinteresante. Incerc sa o ajut, ca nu e personala deloc, dar degeaba, este prea buna. Nu vreau sa o schimb numai ca nu vreau sa-si mai bata joc de ea nimeni. Am incercat sa vorbesc cu ceilalti dar mi-au spus ca daca pe ea o deranjeaza sa spuna chiar ea. Dar problema este ca ea nu are curajul. Heelp. Este o problema destul de complicata.

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Ba nu e o problema deloc complicata. E chiar simpla. Fata asta "prostuta" care habar nu are de moda stie exact cine isi bate joc de ea si de ce. Dar crezi ca ii pasa? Ea are lumea ei.Cartile au rolul de a-ti schimba perspectivele asupra vietii si uneori compania unei carti e mai placuta decat a unei persoane care spune mereu aceleasi lucruri.
Nu zic, intentia ta nu e rea, dar schimband-o si cu putin chiar o poti face sa se indeparteze de propria identitate si ar fi pacat.Fii prietena cu ea si accept-o asa cum e demodata si tocilara si tot ce vrei
Oamenii astia sunt o raritate in ziua de azi, adevarate tezaurewinking
Tu poti invata mai multe de la ea decat ea de la tine

10 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Pe ea o numeşti prostuţă? Mai degrabă suntem "prostuţi" noi pe lângă ea. Las-o să fie aşa, se va forma ea singură. happy
Uite, dacă nu mă crezi îţi fac şi "profilul" psihologic al ei, căci am cunoscut câteva persoane astfel. E o persoană detaşată de această lume, care nu este deloc meschină (adică nu ţine cont de lucrurile lumeşti - cum spui tu gloss sau modă), care e conştientă de rolul ei în lume. Nu se simte descurajată de nimic şi nu vede nicio problemă sau ruşine atunci când alţii o "exploatează" fiindcă în sinea ei ştie că are de-a face cu nişte oameni imaturi, care nu au în cap decât lucruri prea tipice...
Cât despre datul temei în general, chiar nu văd nicio problemă. Pedeapsa celor care copiază e însuşi faptul că ei fac asta. "Nu este nimic mai rău pe lume decât să ieşi din şcoală prost"

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Şters că mă repetam. (dacă trece prin mâinile vreunui moderator, să îl respingă, mulţumesc)

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Simt un fior placut cand aud despre oameni frumosi interior, cu un simt al valorii nealterat si cu o forta, impacare si siguranta interioara care nu permite turmei sa le traga in jos. Sa stii ca o ajuti, oferindu-i o perspectiva de aproape a alternativei. Sper sa fie puternica si sa ramana multumita de ea asa cum este!

| hamsterx a răspuns:

Doamnee ce coincidentza, si eu am o colega exact in genul colegei tale, cu parinti bogati si ea de moda veche, bataia de joc a clasei ca sa zic asa.eu am 17 ani deci nu se pune problma sa fie vorba de aceeasi fata.deci sa-ti spun cazul meu:
si eu initial am incercat sa vorbesc cu ea, dar la fel este inchisa in ea si are niste idei cam ciudate, un comportament ciudat si se pare ca nu ii pasa asa de mult de ceea ce ii zic cei din jur.
probabil ca fata despre care vorbesti tu este foarte religioasa, si gandindu-se ca atunci cand face bine i se va intoarce "pe lumea cealalta" inzecit si ca nu trebuie sa isi bata capul cu cei rai pentru ca si ei vor primi ce merita.probabil asta e stilul ei de a fi si nu o deranjaza cu nimic ca e de moda veche.frumos din partea ta ca incerci sa o ajuti dar eu cred ca nu-i pasa de ce spun ceilalti, altfel daca lucrurile care i se fac o deranjau cu adevarat avea curajul sa spuna in fata, nu se lasa in bataia de joc a colegilor. tu poti fi alaturi de ea in continuare, o prietena buna cu siguranta o poate ajuta sa-si schimbe mentalitatea. da-i sfaturi, glumeste cu ea, povesteste-i filmele pe care le-ai vazut, iar pe cei din jur nu-i mai bagati in seama, cu timpul vor inceta cu jignirile happy bafta:*

| arrriadna a răspuns:

Salut. Aveam si eu o colega asa in liceu. Partea faina era ca imi facea mare placere sa vorbim (cred ca era singura care citea mai mult ca mine in clasa aia!). Nu prea ai ce face. Colega mea stia foarte bine cum este societatea "reala" sa zic, doar era acolo la toate fazele pe care le faceam altora, dar prefera lumea ei mult mai linistita si mai frumoasa (can't blame her).
Poti porni de la preferintele ei ca sa ii faci cunostiinta cu preferintele tale. Vorbiti pe mess, du-i cd-uri, reviste, tot ce crezi ca o ajuta sa se "adapteze" la noul stil al societatii. Poate nu iti dai seama dar macar la liceu si tot ii va prinde bine. Ia o revista de-asta de cititi voi si comentati vestimentatia si machiajul. Daca citeste ce zici tu cred ca ii va placea si muzica "mai spre rock"winking
In timp (mai mult timp, gen un semestru-doua) probabil ca se va enerva si ea sa tot aduca ghiozdane si sa faca teme. Incurajeaz-o sa ia bani pe teme big grin. In felul asta isi va impune mult mai repede respectul celorlalti (gen, nu stiu preturile la voi, dar nu mult, stii? 10 mii tema sau pagina, sau ceva asa).

| UndercoverGirl_1581 a răspuns:

Ma toti avem cate un exemplar din acesta prin clasa?big grin si eu am avut dar in generala, fata invata foooarte bine, era cea mai buna din clasa, raspundea si la cele mai grele si nemaiauzite intrebaribig grin...lua numai 10, era foarte rezervata cand venea vorba de prieteni, ca ea nu are, ca ea nici nu vrea nujt ce, era si grasuta si colegii isi bateau joc de ea facand-o batoza, ea statea toata ziua in banca ei repetand lectiile, era cam ciudata, nu vorbea cu nimeni, nu a avut in viata ei gagic, nici nu vroia sa auda de treburile astea, insa singura cu care s-a inteles din clasa am fost eubig grin pe bune, eu o faceam sa mai rada, o faceam si pe ea sa vorbeasca, insa din clasa n-am putut s-o scot niciodata in pauza sau asa...traia in lumea ei, era preferata profilor desigur, iar toate batjocurile si cuvintele urate ce i se adresau, cred eu, ca au fost numai din ciuda, nici profii n-au facut bine simpatizand-o pe singura care invata cel mai bine din clasa, deci acolo au fost un sir de prbleme care au dus la ura dintre ea si restul, insa n-am putut-o schimba deloc astfel incat sa se inteleaga si ea bine cu restul, nu asculta nimic si mi-am zis soro nu eu te-am facut, n-o sa ma chinui eu pentru tinehee hee

| Mystique a răspuns:

Trist, dar asta e.incearca sa mai vb cu ea, poate te asculta totusi si se schimba un pic. Oricum, din punctul meu de vedere, ea este totusu avantajata, mai rar gasesti in ziua de azi fete asa cuminti, o sa vezi peste cativa ani cum o sa fie.Am avut si eu o colega precum cea descrisa de tine si cu timpul s-a schimbat ff mult, dupa ce si-a term scoala cu rezultate f bune, s-a ocupat si de look-ul ei mai mult si nu mai e tipa uncool care n-a auzit de gloss.stii cum e: se mai intoarce roata.

| motu a răspuns:

rolling on the floor) Dumnezeule Mare

Atata timp cat nu a fost introdusa in origini si baietii nu au amenintat-o ca isi introduc organul sexual in maxilarul ei de mai multe ori nu e bai! Mai bine ramane asa, altfel risca sa ajunga ca tine si din cate vad eu atunci chiar e bai mare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crezi ca este prostuta doar ca invata prea mult? Poate fata se gandeste la viitorul ei si la 13 ani considera ca nu este o varsta foate potrivita pentru a tine pasul cu moda. Fata gandeste bine despre viata, dar nu mi se pare normal ceea ce i se intampla.
Peste 20 de ani, poate o sa ajunga o jurnalista celebra, avocata etc, functie destul de mare, iar voi simpli muncitori. Gandeste-te si la acest aspect.

| Berta12 a răspuns:

Eu zic ca spune-le colegilor vreo` doua si eu asa am avut o prietena asa si toti cei care si-au batut joc de ea le-am zis vreo` doua si-au tacut ...succes thumbs up