| Stefan927 a întrebat:

Nu știu ce sa mai fac, sunt clasa a-6 si urasc școală din tot sufletul meu, am o profesoara de romana care pe weekend ne da si 13-15 pagini de scris, acum am stat 2 săptămâni acasa fiindcă sunt răcit și luni cand ma voi duce la școală ma vor aștepta 4 teste.Nu știu ce sa fac nu mai găsesc motivație ca sa învăț.Pur si simplu m-am săturat.

Răspuns Câştigător
| emilllyya a răspuns:

Buna. Eu voi vorbi strict din experienta mea iar sfaturile sunt bazate strict pe ceea ce mi s-a intamplat mie. (ca sa-mi intelegi trecutul, in a 6a am avut si eu o perioada in care nu eram interesata de scoala si totul parea inutil. In a 7a mi-am dat seama cat am fost de proasta si am incercat sa ma schimb. Acum sunt in a 9a, asadar am trecut si prin perioada in care toata lumea spune ca media e totul (gimaziu + vara examenului), dar am inceput si perioada in care nimanui nu ii mai pasa de note) Asadar, cateva lucruri pe care le-am invatat care te-ar putea ajuta (sau nu) sa vezi situatia altfel :
~ Notele nu te definesc. Niciodata nu o vor face. Numarul de teme pe care le faci nu te defineste. Numarul de dati in care raspunzi nu te defineste. Numarul de concursuri la care participi nu te defineste. Numarul de dati in care ramai repetent nu te defineste. Scoala nu este despre romana sau despre matematica, este strict despre felul in care te raportezi tu la ea. Fiecare o vede intr-un mod diferit. Din cate intuiesc, tu o vezi ca pe o cursa de a lua note. In cazul asta e normal sa obosesti. Oricine ar ramane fara energie. Oricine si-ar pierde motivatia si ar intra pe mod avion. Da incearca sa o privesti si altfel. Incearca sa treci peste formulele de la fizica si peste evenimentele de la istorie si o sa vezi cat de simpla e scoala in realitate. Daca esti atent putin o sa vezi ca, in general, trebuie sa faci 3 lucruri : sa inveti, sa exersezi si sa gresesti. Daca le iei individual ele sunt chiar simple...
~ Incearca sa cauti realitatea in ceea ce faceti voi. Incearca sa fii curios. Incearca sa gasesti tu noi intelesuri. Incearca sa corelezi ce inveti tu cu alte lucruri. Pune-ti intrebari. Nu cred ca nu esti curios. E imposibil asa ceva. Nu te gandi la lucruri ca la niste cuvinte pe pagina ce sunt acolo ca sa le memorezi. Nu o sa intelegi un lucru cu adevarat pana cand nu o sa gresesti. Da chiar daca nu pare, fiecare lucru de acolo are un sens. Incearca sa gasesti acel sens. Incearca mereu ca inainte sa inchizi caietul de istorie sa te intrebi "Da ce a fost in capul lui X de a facut asta?", incearca ca inainte sa crezi ca ai invatat care e mesajul unei poezii sa te gandesti "Da ce o patit asta de a cazut in butoiul cu melancolie?", incearca ca inainte sa inchizi caietul de mate dupa ce ai copiat tema de pe brainly sa intelegi de ce aia e rezolvarea buna. Corect, nu mereu o sa ai timp sa faci toate astea, insa macar incearca. Crede-ma pe cuvant ca atunci cand nu o sa iti mai pese de note si o sa te intereseze ce ai invatat tu si ce intelegi tu o sa fii cel mai castigat. Nota e un numar, nu conteaza. Ai dat-o in bara acum, repari data viitoare. Nu-i asta problema. Problema este sa treci peste ceva inainte sa intelegi lucrul ala. O sa ti se para mult mai interesanta ora de istorie cand iti dai seama ca evenimentele alea au si ceva in spatele lor si o sa iubesti matematica atunci cand vei realiza cate lucruri frumoase se pot face cu ajutorul ei. Nu pleca la scoala pentru note, pleaca la scoala ca sa intelegi un lucru real. Ca sa intelegi de ce lumea e asa, ca sa intelegi de ce nu e bine sa amesteci cola cu mentosane (sau sa pui apa minerala la congelator (nu incerca, te asigur eu ca nu e de bine)) sau chiar ca sa intelegi ce zic toate comentariile alea in germana de pe reddit. (glumesc)
~ Notele iti pot afecta viitorul, asa ca e important sa inveti cat mai bine, insa nu e un capat de Cosmos daca iei un 5. Serios, e ok. Ti-o iei de la parinti, da asta e. Nu zic acum ca gata, hai sa luam toti 2. Doar ca nu are sens sa te stresezi atat. Bun, ai 4 teste. Imparte-ti timpul cat poti tu mai bine, luand in calcul si alte teme, lectii, dificultatea materiei si cat de mult ai de invatat, cat iti ia sa exersezi etc si incearca cat poti de mult sa faci sa fie bine. Da nu renunta acum la tot doar pentru un 10. Fa ceea ce poti si atat. Important e sa nu ai regrete. Nici acum, nici la final de semestru, nici in a 8a. Nu toti sunt facuti sa ia note bune si e ok. Nu toti sunt facuti sa iubeasca scoala si e ok. Da toti suntem facuti ca sa incercam, sa gresim si sa invatam din greseli.
~ Daca simti ca nu mai poti ia o pauza. Daca simti ca nu ai motivatie cauta-ti un model si alege-ti un scop. Daca nu poti sa faci asta atunci fii curios. Cum ziceam, atunci cand nu mai vezi scoala ca pe un loc inutil unde inveti lucruri inutile si realizezi ca orice are o explicatie si ajungi sa iti pui intrebari si sa cauti raspunsuri, abia atunci vei ajunge sa mergi cu drag la scoala. Te-ai intrebat vreodata de ce? De ce cola si mentosanele reactioneaza in felul asta? De ce dureaza din momentul in care pui frana pana se opreste masina si cum pot oamenii, dupa urmele de pe sosea, sa isi dea seama ce viteza avea masina cand soferul a inceput sa franeze? De ce au avut loc cele doua razboaie mondiale? Ce e cu acel sezon musonic din Asia? De ce apare el? De ce inveti mai simplu cand mananci ceva dulce? De ce e codul Morse atat de util sau cum a fost facut codul Braille? Sunt atatea intrebari cu mult mai interesante decat astea. La toate gasesti raspuns la scoala. Scoala nu e menita sa te faca sa inveti cuvant cu cuvant din carte, ci sa te faca sa intelegi niste evenimente, niste fenomene, sa iti pui intrebari, sa intelegi de ce se intampla asa si nu altfel.
~ Ceea ce faci la scoala iti defineste drumul in viata. Felul in care te comporti acum te defineste. Daca nu iei in serios o tema, o simpla compunere la romana, ce te face sa crezi ca in doar cativa ani vei lua in serios facturile sau ceea ce ti se va cere la locul de munca? Daca acum nu esti curios sa inveti lucruri banale despre ce ne inconjoara, ce te face sa crezi ca vei putea face asta in cativa ani la locul de munca? Daca acum copiezi la tema la matematica si nici nu incerci sa o intelegi, ce te asigura pe tine ca in viitor nu vei alege solutia mai usoara doar ca sa nu incerci? Daca acum nu reusesti sa te descurci cu 4 teste ce te face sa crezi ca vei reusi in viitor cu atatea responsabilitati? Nu vreau sa te sperii. Spun doar ca te ajuta enorm sa te concentrezi acum. Eu nu am facut-o si regret din doua mari motive : 1. Am avut mult de recuperat (ca materie. Am terminat in 3 saptamani, cu multe nopti nedormite. Cantitatea e mare, dar lucrurile sunt chiar simple, te asigur), 2. Am invatat lucruri proaste (in special alesul variantei mai simple. M-am dezvatat si de asta, da mai bine nu inveti si tu ca mine astfel de "aptitudini").
Straduieste-te sa fii curios si sincer cu tine. Daca nu stii ceva intreaba. Daca ai o nelamurire cauta pe net (chit ca iti ia 5 ore) pana intelegi acel lucru. Daca ai o problema (de matematica, fizica, la anul si chimie) intoarce-o pe toate partile inainte sa mergi la finalul cartii la raspunsuri / pe brainly. (crede-ma, e foarte satisfacator sa realizezi ca ai inteles si singur ceva si ca iti iese). Daca esti obosit ia o pauza.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si 4 e o nota, ca oricare alta.

| elennax a răspuns:

Daca va da teme asa multe e de acum o problema la nivelul clasei, vorbiti cu diriga sau parintii.

Gimnaziul e chiar frumos, mai procesezi ceva. Stai sa vezi liceul cand te trezesti cu numai 3 si 4.