| Alinkjj22 a întrebat:

O întrebare cam proasta dar nu stiu ce sa mai fac.M-am lăsat de scoala in clasa a9 a, eram luat de fraier pentru ca eu eram timid, dar de la un timp imi e si rusine sa mai ies pe afara sa nu ma vada colegii sau nu stiu, cineva care stie situația si sa rada de mine sau d-astea..Stiu ca merita sa rada de mine dar ceva sfaturi, ce sa fac cu viata mea? Dau funda ❤

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă ai până în 18 ani, poți continua studiile la o școală profesională! happy Durează doar 3 ani.
AVANTAJE:
- Te poți angaja, fiindcă primești o diplomă de calificare
- primesti aprox. 300 de lei/ lunar (cu condiția să nu ai mai mult de 10 absențe)
- program flexibil
- se pune accent pe PRACTICA, mai putin pe studiu.

Dacă nu, înscrie-te la fără frecvență in cadrul unui liceu tehnic și așa, termini o școală. Altfel, toată viața te vei simți complexat. Prinde puțin curaj și termină-ți studiile! Success!

5 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Doar cu 8 clase n-o să reușești mare brânză în viață, n-o să poți avea un serviciu decent. Dacă nu vrei să ajungi gunoier, muncitor necalificat, hamal ori dacă nu vrei să pleci din țară ca să lucrezi la negru cine știe pe unde (căpșunar), va trebui să-ți continui studiile. Părinții tăi ce părere au avut că ai abandonat școala din motive de bullying?

| Alinkjj22 explică (pentru Raven):

Păi au fost supărați pe mine ca 3 luni si inca mai sunt dar au inteles..deci ar trebui sa continui studiile doar ca la alt liceu?

| Raven a răspuns (pentru Alinkjj22):

Sfătuiește-te și cu părinții tăi, alt liceu, ca să eviți reîntâlnirea cu colegii care făceau mișto de tine, școală profesioanală ori fără frecvență, cum spune @floresdemayo, însă trebuie să-ți continui studiile.

| Andreeush a răspuns:

Du-te la școală dacă vrei să faci ceva cu viața ta.

| Lioana a răspuns:

Termina scoala. Daca ti-e prea rusine sa mergi la vechea scoala inscrie-te la alta.