| QuizMaster a întrebat:

O intrebare legata de gigantism...

Deci am 14 ani, 1.90 inaltime 70kg si port 44-45 la picior.Ideea e ca am incepu sa cresc subit in ultimii 2, 3 ani.In cls 4 eram grasut si la inaltimea colegilor mei.Acum baetii de la mine din cls nu imi ajung nici macar pana la umar. Tata are 1.88 si mama 1.83.

Pe deasupra ma dor oasele(in speciala coloana), nu mai pot sa stau atat de drept, si port ochelari (-1.75 la ambii ochi, oftalmologu a zis cai de la crstere) si prietenii si colegii au inceput sa puna porecle gen,, copac, paluga, macara" etc...

Mama zice ca ea si tata sunt oameni inalti si ca seman cu ei, si ca exista oameni si mai inalti si n uau fost clasificati ca ar avea gigantism.Ma ingrijreaza ca se spune ca baietii cresc mai lent decat fetele si ca icnep sa creasca cu adevarat de la 13 ani in sus. Mie mi-e frica si nu ajung peste 2 metri sad

Voi ce parere aveti? Credeti ca sufar de gigantism sau ca o sa aung peste 2 metri? Exista vreo metoda de a ma oprii din crescut gen fumat sau mancat ceva? Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| CoOsMin a răspuns:

1 la mana si eu am avut o perioada cand am crescut foarte mult am 1, 89. bun sa revenim deoarece corpul tau sa dezvoltat foarte mult oasele ti sau lungi bla bla bla. muschi tai sunt inca "cruzi" si nu pot tine pasul cu cresterea aceasta brusca.du-te la un doctor sa iti recomande vitemine si calciu pentru cresterea brusca.O sa vezi ca o sa ai probleme cu intinderi musculari si Intinderi ale tendoanelor. SUcces.

7 răspunsuri:
| Lullu21 a răspuns:

Cei care iti spun asa ceva sunt niste idioti, eu sunt pitici iar tu esti barbat adevarat.Mie de exemplu imi plac baietii inalti adica nu un metru si 70 dar asa cam ca tine, cind sunt linga ei ma simt protejata. Feteele adora asa baieti.Dar in privinta gingatismului. nu cred ca vei ajunge la 2.00 e raritate tu ce clasa esti? raspunde...ce clasa esti? in privinta sa opresti crescutul nu stiu ce sa-ti spun. scuze. sad dar crescutul se va opri o data si o data...Nu`ti fa griji multe si in zadar

| dadonexus a răspuns:

Fumatu nu opreste din crescut iar la inaltimea ta nu ajuta deloc si nici pastile de genu asta intr-adevar e cam jenant sa fii asa de "lung" mie nu mi-ar placea imi place sa fiu mai mic am 1.75-1.80 mai ales ca la pitici se observa masa musculara iar la 14 ani 1.90 e grav o sa mai cresti mult si sigur si da cred ca e posibil sa suferi de gigantism.

| QuizMaster explică:

Alte pareri, sfaturi? La baieti cica perioada de crestere e pana la 17-20 ani si mi-e frica sa nu trec de 2 metri.De ce o sa am probleme cu muschii si tendoanele? Eu deja am probleme cu coloana si oasele.Mam apucat sa trag de fiare tocmai ca sa mi se vada muschii, dar ma doare spatele dupa ce termin.Imi puteti recomanda ceva?

P.S. Trec cls 8. Fac 15 ani anul viitor in vara.

| MadneSsCat a răspuns:

Stai chill. am un prieten care tot asa in clasa a 7a a8a purta 45 si avea 1.90 si acum e la fel. nu a mai crescut deloc de atunci. doar a mai luat putin in greutate. acum are aproape 20 de ani si arata foarte bine. nu arata gigantic big grin cat despre porecle si alte chestii d'astea gaseste cateva avantaje gen nu trebuie sa te urci pe scara ca sa iei o carte sau ca poti sa joci baschet pe cand cei pitici(nu chiar pitici, colegii tai) pot cel mult sa fie folositi ca minge de baschet si mai sunt o gramada big grin

| Gym a răspuns:

Pai normal omule ca esti asa inalt. dar depinde de tine unii oameni sunt complexati si la 1.85 ca sunt prea inalti. Si eu sunt inalt am 1.86 la 17 ani, dar am crescut vreo 16 cm in doar un an

| don111 a răspuns:

Si eu am 14 ani si am 1.90.joc volei de performanta.sti spune mersi pentru ca altii sunt pitici.dai incolo pe invidiosi.nu ii baga in seama.simtete bine ca esti inalt si le scuipi seminte in cap

| emy_7844 a răspuns:

Salut. Nu ar trebui sa te ingrijorezi asa de mult, deoarece este ceva genetic( adica mai multi din neamul tau sunt inalti ). Nu trebuie sa iei in considerare ce spun colegii, si nici nu ti-as recomanda sa te opresti din crestere. Insa pentru a a-ti antrena muschii si a pune corpul in miscare ( intrucat corpul tau este un mecanism urias care are nevoie de miscare pentru a ramane moale)ti-as recomanda sa mergi la un club sportiv, unde sa practici un sport ( de exemplu fotbal, intrucat esti inalt si orice echipa are nevoie de un asemenea portar, sau baschet - dar tu ai zis ca nu vrei sa mai cresti)
PS: nu te apuca de sporturi cum ar fi judo, karate, taekwondo etc. intrucat te poti accidenta in anumite zone care te vor OPRI FORTAT din crestere. De exemplu, tatal meu putea sa aiba cam 1, 80-2 metri dar fiindca a facut judo a suferit o accidentare la genunchi care i-a oprit fortat cresterea.
PS2: Cunosc un baiat care la 18 ani avea 2, 03 metri si acum la 27 are 2, 10 metri si se dau toti din fata lui cand trece pe strada. ASA CA NU TE INGRIJORA, FII CAT SE POATE DE VESEL, INTRUCAT ESTI FOARTE RAR, CACI NU MULTI COPII AU LA 14 ANI IMPRESIONANTA TA INALTIME CARE ITI ESTE UTILA! eu la 14 ani am 1, 75 iar doctorii au spus ca trebuie sa mai cresc minim 10-15 centimetri si chiar ma incanta chestia asta, intrucat voi fi, probabil, foarte masiv si mare! NU UITA SA FI CUM ITI PLACE TIE, CHIAR DACA ESTI INALT!