| wannabe a întrebat:

Oare din ce cauza sunt timid?

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Buna wannabe!, iti rasp. luandu-ma de la o glm seaca :intra pe orice site dar dand la topicul:"v-ati masturbat"?!, insa daca ai injurat in gind, esti pe drumul cel bun... bun!"timididatea nu se marturiseste. poate doar destul de tarziu cand deja. e mai greu de corectat, ci doar se tradeaza"!, revin in a-ti formula o alta intrebare "tu ai de gand sa te scapi de aceasta timiditate"?-prin a-ti spune nu are sens sa-ti faci complexe, de nici un fel, omenirea e alcatuita din oameni "imperfecti"... daca am fi perfecti ar fi o plictiseala! cred ca fiecare are in viata o astfel de etapa de penibilitate!, chiar daca nu ai incredere in tine n-ai decat sa te comporti invers – n-au timp si nici dorinta sa te cunoasca...
poporu-nghite ce i se da si habar n-are sa priveasca dincolo de aparente!, capul sus, nasul nu ti se va taia, te asigur eu!, traim intr-o democratie nemai'pomenita!-"Injura in gura mare"!, sa vezi pe ce drum vei fi?!,,, hihihiiii, ia-l ca ex. tratament.hahahahaa. bun continui in a-ti spune ca timiditatea ne afecteaza pe toti, dar pentru. a reusi sa depasim aceasta stare, trebuie sa-i cunoastem cauzele... surprinzator sau poate nu, principalele cauze ale timiditatii sunt chiar parintii prin a-ti cere niste lucruri greu de obtinut (pentru ca ei sa fie mandri de odrasla lor )!, iar lipsa de informatii -fara a fi lasat sa te manifesti asa cum simti iti limiteaza de fapt increderea in sine, tot legat de parinti! etc.in cazul asta e bine daca esti mare .sa faci pasul de a te muta din casa parinteasca!, ca mai stiu ca ea este emotia comuna, dar putin cunoscuta, oricum este normal sa fii timid cand esti copil sau adolescent... deoarece implica manifestari fizice de jena, e ceva legat de psihic, trebuie sa fi tare dobandind-o prin increderea ta de sine din interior spre exterior si mai putin invers! incercand sa cauti in tine valorile sigure. un ex. poate esti plin de umor,"bate fierul cat e cald " aplical oriunde ca te scoate f.mult!, exista timiditatea emotiva.atunci cand ex. ti-e teama sa ceri paine de la noua vanzatoare ca este frumusica si preferi sa mai bati un drum ca sa-ti cumperi de la baba, ehh .intr-adevar nu poti fi perfect dar sigur mai bun decat multi altii in anumite ipostaze!, e si cea sexuala, cand ti-e rusine, rosesti devenind pudic in fata luminei cand e sa fii cu iubita in pielea goala.hahahahaa .si aici incearca sa fi tu prin a te resemna, ehh "da-s in pielea goala ca si ea!".nu vad ceva iesit din comun, ea daca te-a acceptat, inseamna ca-ti va iubi si defectele.ca ai fi prea slab sau picioare lungi...hahahahaaa, n-ar trebui sa te mai gandesti ca ce e mult strica! hahahhaaa!, mai e cea sociala, cand e vb. sa te pierzi cand e vb. sa te exprimi in fata tuturora ca tu esti popescu si venit sa-ti prezinti curicum-vitae, iar atunci trebuie sa gandesti cum ca tu le afisezi ceva ce tine de-un adevar, acest "ac" ii va aduce ...prin bun simtz. la tacere, si nu trebuie' sa-ti fie frica sa-l folosesti .incearca sa te descoperi singur!-prin dorinta de a te exterioriza ca si tu esti OM ca si noi toti, dispunand de calit. si defecte!-incearca sa te auto'educi si singur-fi increzator! oricum pe viitor, fara eforturi ai sa te intelegi sa te impaci cu ceea ce esti, cu limitele si defectele tale... cei care te iubesc, iti vor spune multe si asa vei trece si peste-banuiesc!, lucreaza mai mult cu tine ridicandu-ti moralul! ohhhhhhh!, as putea vb. la nesfarsit despre asta. oamenii buni prefera timizii, cei care nu pot minti si nici nu pot fi duplicitari, deci hai sa le aratam lumii .hihihihii!, o intentie buna dusa la bun sfarsit va fi atuul tau! mrrrrr!, inchei a-ti zice capul sus si chiar?! stiai ca nu ne nastem timizi, ci devenim... sau ca din cei de pe forumuri sunt de fapt persoane timide in viata de zi cu zi de asta si apeleaza a vb. prin intermediul Internetului! hahahahaa!, Ok, numai bine iti doresc si capul sus, spune ceva bun la timpul si momentul portivit ca vei reusi."nu-l lasa sa te ruineze"! hehehehee, bye!

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Pentru fiecare este un motiv diferit. Dar oricare ar fi acesta ai deveni complexat. Eu de exemplu sunt copilul cel mai mic din familie si din aceasta cauza am fost o viata intreaga mai timid. Cei care spun ca e bine sa fii cel mai mic nu stiu ce vorbesc. Nu e vorba ca nu am fost mai alintat, mai ferit de probleme sau stiu eu dar asta nu e doar un avantaj. Cand esti mic este foarte bine dar cand incepi sa intri in viata asta te va afecta mereu. Eu cel putin am doua surori si doi frati si mereu m-am simtit inferior lor. Acum sunt mai putin timid dar oricum acest lucru ma va vana in continuare cativa ani macar. Eu sunt de exemplu acum timid mai degraba pentru ca multe lucruri care pentru altii sunt banale mie mi se par grozavii. Nu de multe ori m-am gandit ca m-am nascut in locul gresit in timpul gresit. Si odata aparute niste conceptii e greu sa le schimbi desi iti dai seama chiar tu singur ca lucrurile nu stau chair asa. Daca ai putea sa gasesti niste prieteni adevarati, cateva persoane care sa iti fie alaturi fara interese iti zic eu ca pe parcurs va trece timiditatea. Incearca sa te integrezi in societate, insa fara sa te schimbi pentru ei. Daca e nevoie sa te schimbi fa-o pentru ca stii ca asa e bine, nu pentru ca nu te inghite unul.

| JeSa a răspuns:

Da-hahahahahahahaaaaaaa ce bun esti tu sharky"jessyka o tigroica"!, nimic de zis, m'a da "mintea afara din casa " cu certitudine! hahahahahahaaaaaa ce gentilman poti fi"patura si o perna langa @petru/b, va inghesuiti voi acolo numai sa nu va credeti acelasi personaj ca asta mai lipsea... o premiera la noi la spital", daca oferi si presul, ps.:nu de alta dar ca sa aiba unde sta si aceasta pers. ca din pacate in /sub aceiasi "patura" cu a mea nu e loc pentru.nimeni .deocamdata!, hahahahaaaa am sa-ti cumpar una!, multumitwinkingtongue?!

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Parerea mea este ca majoritatea oamenilor sunt timizi pentru ca la varste fragede nu au avut mult contact cu oamenii si au avut o comunicare redusa.

| buburuzAndreea a răspuns:

O, Doamne! Nu-l mai speriati! Treaba e mult mai simpla! Tot omul are un gram sau doua sau trei de timiditate in el. E ceva normal. Partea buna e ca te poti trata. Stiu ca pare inficosator, dar daca incerci sa-ti infrunti timiditatea si sa vorbesti cu oameni noi, o sa-ti treaca. Din ce cauza suntem asa? Pai depinde de personalitate. Daca esti putin mai introvertit, normal ca iti e greu sa te afirmi.

| maddy_1722 a răspuns:

Pentru ca asa esti uh din firea ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aproape toate tulburarile de comportament au cauzele in copilarie.Probabil ai fost nevoit sa-ti reprimi multe din cauza severitatii parintilor sau a fratilor mai mari. O cauza ar putea fi si ca ai trait intr-o dragoste continua si exagerata care contrasta cu realitatea din societate. O alta cauza ar fi suferinta vrunui abuz sexual... dar toate chestiile astea nu pot face decit sa te tina in loc daca nu faci tot posibilul sa le depasesti.Sint psihologi in scoli, te poti adresa lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@jessyka ce tigroaica esti..."mrrrr"hee hee "hihihi haahahaha" iti mai pun o patura si o perna langa @petru/b, va inghesuiti voi acolo numai sa nu va credeti acelasi personaj ca asta mai lipsea... o premiera la noi la spitalbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

App. problemele serioase se rezolva cu oameni pregatiti si care sunt gata sa-ti ia si pielea de pe tine doar pentru a ajuta, ce fac astia aici se numeste-experiment...internetul ofera aceasta posibilitate de a "trata"anumiti subiecti din cauza numarului mare de oameni fara ajutor, ei mai tarziu devenind maniaco depresivi si voi soriceilor incepeti sa experimentati.
Nimic nu e gratuit sau "nimic, nu e gratuit", adica gasesti un viitor sarlatan si "nimicul" devine taxabil.
Ai putea sa gasesti persoane care sa vada timiditatea ta ca pe un bun simt iesit din comun...deci treci pe la caseriebatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SI eu aveam acest obicei. timiditatea... da' trece stai calm doar concentreazate si tottul va fi bine. OK?

| aiurica a răspuns:

Cati ani ai? Timiditatea .se manifesta in jurul anilor 10-14/14 ani... Daca o sa mai cresti... o sa te schimbi pur si simplu.Acum,faptul ca esti mai mic decat cei care te inconjoara. te face sa fi timid.Adica...ma gandesc ca daca ai avea multi prieteni de varsta ta.nu ai mai simti ca esti timid.Si oricum.eu nu privesc timiditatea ca pe un lucru rau, ci ca pe o calitate