| Adelino12345 a întrebat:

Orientarea sexuală este o alegere in viața?
De ce sa nasc sau cum devin băieți gay sa bisexuali?

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Nu e o alegere.
Nu se poate spune clar ce ii face pe unii sa aiba orientarea sexuala diferita(gay,bi, lesbiene, asexuali, etc).Se stie ca unele gene pot contribui la asta, dar nu suficient incat sa fie ceva modificabil( sa nu se trezeasca vreun nou Mengele care sa propuna idei ciudate pe aici)
Mediul de crestere nu afecteaza.
De ce?
Ia 100 de baieti Bucuresteni din acelasi sector si cartier, care sa fii avut acelasi tip de crestere si conditii(gen,doi parinti,sa fi fost cu venituri medii,etc) si vei vedea ca majoritatea sunt straight.
Ia o alta categorie, saraca, muncit pana la, etc, si vei vedea ca majortatea sunt straight. De aici vezi ca nu exista vreun mediu care sa te faca gay.(dar in zonele unde oamenii au conditii de viata bune(si fara fanatism religios si ura ca la noi), mai multi oameni sunt "oficial gay", fara sa se ascunda de lume.
Sunt homofobi care spun ca ajungi gay in urma abuzurilor.E total gresit.Multi copii si adolescenti care sunt gay ajung sa fie abuzati de pedofili.
Din propria experienta(care nu poate fi folosita ca un barem, dar e un exemplu ok, banuiesc) pot spune ca nu am ajuns gay.
De cand ma stiu(de pe la 5-6 ani) m-au atras baietii. Asta a fost strict in sensul ca imi placea sa ma uit, ca la ceva frumos(acelasi lucru pe care-l fac alti baieti fata de fete si vice versa la varste mici).E chestia ca te uiti ca la ceva placut.Nimic sexual, ciudat, ceva potrivit varstei.
Mai incolo(pe la vreo 12 ani) am realizat ca mai degraba as saruta un baiat decat o fata.Cu fetele imi era mai usor sa ma imprietenesc decat cu baietii(o usoara retinere, mai pe la inceput)

Exista anumite teorii care propun faptul ca e in beneficiul speciei ca unii membri sa fie gay( adoptarea puilor, lupta fara retineri, controlul populatiei, etc).La animale se poate observa si aplica mai usor( de exemplu, cupluri de acelasi sex la pinguini, lei si alte feline)
Pana la urma, si daca nu ar fi ceva innascut, nu cred ca exista vreun "tratament"(indiferent cat ar zice unii crestini care n-au insa nicio dovada) si fiecare trebuie sa se accepte asa cum este. Nu faci rau nimanui, nu e o problema.

| Adelino12345 explică (pentru RKBlue):

Cred ca cel mai bun răspuns de pana acum, n-am avut parte de asemenea cuvinte la cine am apelat, îți multumesc❤️

| RKBlue a răspuns (pentru Adelino12345):

Cu mult drag!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orientarea sexuala este intr-adevar o alegere proprie si personala.
Nu se naste nimeni gay, dar se nasc hermaforditi (cu ambele sexe), care pot decide la un moment dat sa foloseasca celalat sex, ca parte activa.

| RKBlue a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum poate fi o alegere atunci cand indiferent de ceea ce-ti doresti nu poti?
Sau o sa ignori miile de persoane gay care au incercat sa se "vindece" si nu au reusit?

| Violleta2022 a răspuns (pentru RKBlue):

Fiindca suntem fiinte umane dotate cu inteligenta, avem posibilitatea sa gandim si sa alegem ce dorim, de aceea sexul este o alegere personala!
Dupa mintea ta un gay este normal, atunci un pedofil de ce nu ar fi? ca si ala are instincte deviate de la natura, cum le are si un gay.
As fii inteles acest lucru daca ai fii hermafrodit, dar daca esti barbat si alegi sexul cu un alt barbat, nu este pentru ca asa te-ai nascut, ci pentru ca asa alegi tu sa traiesti.

| Floridori a răspuns:

Orientarea sexuala nu este o alegere personala.Indiferent daca esti heterosexual, gay, bisexual, pansexual, demisexual, asexual si asa mai departe, aceasta caracteristica este dictata neurologic si genetic si se formeaza inca din primele saptamani de sarcina.
Daca ar fi fost o alegere personala sau influentata de mediul in care traiesti, nu ar mai fi existat copii cu alta orientare sexuala, deoarece toti ar fi copiat exemplul parintilor si ar fi fost heterosexuali.La fel ar fi fost si in cazul copiilor nascuti intr-o familie gay sau adoptati si crescuti in acest mediu; ar fi avut tendinta sa fie gay.
Deja sunt mult prea multe studii pe tema aceasta pentru a nega realitatea ca nu este o alegere personala si oamenii astia nu sunt nici bolnavi si nici nu e vorba de promiscuitate, asa cum sustin unii.