| Andreeaioan115 a întrebat:

Pana la ce varsta dureaza adolescenta? Dau funda

Răspuns Câştigător
| FaraNumePls a răspuns:

18 oficial, 20 neoficial.(parerea mea)

9 răspunsuri:
| Csander a răspuns:

Pana la ce varsta vrei tu, ar trebui. Dar n-o sa se intample asa pentru ca societatea te eticheteaza imediat.

| Andreeush a răspuns:

Până la 20 de ani.

| ansei a răspuns:

Pana la 18 ani.

| Andreeaioan115 explică (pentru ansei):

Adica si la 18 ani te poti considera adoleacent/a?

| Andreeaioan115 explică (pentru Andreeaioan115):

Adolescent*

| ansei a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu. Cand implinesti 18 ani esti deja adult.

| RAY a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Tu intrebi tu isi raspunzi cool

| mirelush a răspuns:

Buna,

Daca luam in considerare legea, de la 18 ani devii adult si esti direct raspunzator pentru faptele tale. Din punct de vedere psihologic, in ultimii ani mi se pare ca adolescenta tinde sa dureze ceva mai mult (dezvoltarea si maturizarea facandu-se pe perioade mai lungi) Cam pana pe la 20 de ani. Totusi este vorba de o perceptie a noastra, pentru ca incercam sa prelungim anumite momente, stari, confort de care ne e teama sa ne separam. Asociem adultul cu responsabilitatea si constiinta mai mare de sine, ceea ce ca adolescent fiind nu prea dai atentie.

Uite si aici un link https://ro.wikipedia.org/wiki/Adolescen%C8%9B%C4%83

Pa.