| Andreeaioan115 a întrebat:

Pana la ce varsta se termina tineretea?

9 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

30-40 ani, mno asta e părerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când zici "uite un tânăr" sau "tinerii de azi" te referi la persoanele care au până în 30 de ani. Oricum, tinerețea e trecătoare doar fizic, tânăr poți fi până mori tongue hehe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legal vorbind, adolescenta se termina la 18 ani.

Iar in opinia mea, tineretea s-ar termina la 30-40 de ani.

| Anonim9114562123 a răspuns:

Dacă te referi la pubertate/adolescenta depinde. Nu ai cum sa stabilești o vârstă exacta.

| Georgian22 a răspuns:

15-24 de ani
Funda?

| Plato a răspuns (pentru Georgian22):

La 15 ani se termina tineretea? laughing Aoleu, inseamna ca sunt relicva.

| EGGc a răspuns:

Tinerețea nu are vârstă, pana la urma exista si o a doua tinerete?
Depinde de situatie, o femeie la 50 de ani e prea tânără pentru ca sa moară, dar si prea bătrână sa faca un copil (cel putin in termeni biologici, fiindcă creste riscul pentru ca, copilul, sa aibă malformatii). Cum si o fata de 16 e vazuta ca fiind prea tanara sa se căsătorească, dar prea batrana sa se joace cu păpușile.

| Andreeaioan115 explică (pentru EGGc):

As vrea sa te intreb consideri ca la varsta de 18 ani esti adolescent/a?

| EGGc a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Da, mai ales atunci, adolescenta e perioada de formare a caracterului si a corpului. Cel puțin în termeni psihologici esti chiar in perioada de vârf. Toata "copilaria" ai dat copy paste la acțiunile si comportamentul altor persoane, pentru a te forma. Adolescenta e perioada când devi independent/a si ai propriile idei, nu iti mai place înghețată de vanilie doar fiindcă asta ii place surori tale (un exemplu?). Iar la 18 ani acest proces este inca in plina desfășurare.