| WildS0ul a întrebat:

Parintii ma terorizeaza sa invat si eu nu stiu cum sa scap de ei.In fiecare zi ma obliga sa lucrez la matematica si la romana si nu inteleg de ce. Adica pana la urma e vacanta, e timpul in care nu trebuie sa ai un anumit program, in care uiti de probleme si griji, in care trebuie sa fii spontan si creativ. Stiu ca imi vor binele, insa chiar ma terorizeaza. In fiecare dimineata dupa ce servim micul dejun ma intreaba,, Si ce faci azi? N-ai de gand sa lucrezi si tu la nimic? O sa fie vai de tine si eu acasa nu te tin daca nu iei examenele!". Trec clasa a 8-a si sincer nu am probleme la nicio materie, avand in vedere ca anul asta mi-a iesit media anuala 10. Nu mai vreau sa fiu o tocilara.Pur si simlu nu imi dau libertatea de a alege. Ei vor sa fiu buna la toate si nu accepta sa fac vreo greseala. In legatura cu liceul la care voi merge sunt ingrozita de faptul ca ma trimit la liceul militar din Breaza (la 200 km de casa). Nici nu vor sa auda ca nu vreau sa merg. Imi spun ca atata timp cat stau la ei acasa fac ce vor ei. Nu vor sa imi cunoasca pasiunile, hobbi-urile.Spun ca toate sunt o pierdere de timp. Da, sunt visatoare, insa toti avem vise. Desenez... Iubesc muzica. Incep sa cant pur si simplu prin casa si parintii spun ca sunt indragostita si ca mai bine fac niste probleme la matematica decat sa desenez si sa cant. Niciodata nu mi-au spus ca am o voce urata sau ca desenez urat, dar pentru ei lucrurile astea nu conteaza. Nu vor sa se gandeasca la viitorul meu altfel decat ca un medic ce va invata tot restul vietii(ca daca nu inveti nu ai bani). Dupa parerea mea mai bine fac ceva ce imi place si castig mai putin decat sa invat si sa merg la o facultate care nu ma atrage deloc, apoi, dupa ce imi trece jumatate din viata sa realizez ca nu am facut nimic si sa renunt. Chiar vreau sa inteleaga ca am propriile pareri si ca desi le respect pe ale lor, ei trebuie sa nu ma mai controleze. Chiar imi doresc sa iau lectii de canto, sa am timp liber si sa pot cateodata sa fiu o rebela fara sa se supere prea mult...Cred ca niciun parinte nu este perfect, dar spre deosebire de colegele mele(care stau o zi intreaga afara, se imbraca si se comporta cum vor) eu ma simt ca intr-o cusca din care nu voi iesi niciodata. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| alabalaportocalala a răspuns:

In primul rand poti sa-mi dai o funda doar pentru cat *** ai scrislaughingglumeam.straight face
Incearca intr-o zi cand ai vezi nu chiar suparati,sa ai iei la o discutie,sa le spui ca esti copil si ca vrei si tu sa-ti traiesti copilaria ca toti ceilalti(nu-i lasa sa vorbeasca pana nu termini)adu in vorba faptul ca esti talentata,ca sti sa canti,si ce mai sti tu sa faci,spune-le ca vai sti parinti prietenelor mele nu stiu ce afce si pe mine nu ma lasi,vorbestele despre liceu-ul pe care vrei tu sa-l faci, si incearca sa ai faci sa le para rau ca te-a tratat asa. Daca nici asta nu merge ai putea sa-i pedepsesti putin, adica cred ca ce-a mai buan pedeapsa pentru un parinte este sa vada ca propriul copil nu-l mai iubeste, incearca sa te indepartezi de ei, sa nu mai vorbesti, sa le raspunzi intrebarilor prin raspunsuri cat mai simple si nepasatoare.
Pai atat am avut sa-ti spunbig grin.Mult norocwinking

2 răspunsuri:
| RubyDonnahue a răspuns:

Parintii tai iti vor binele dar din cate am citit ei te cam "sufoca" cu invatatul. Incearca sa le explici cat mai frumos sa te lase sa mai iei si o pauza. Cel mai bine ar fi sa lucrezi de 3-4 ori pe saptamana...Incercati sa gasiti o solutie in care sa fiti cu totii de acord fara certuri!

| Srobert a răspuns:

Tocilara crezi tu ca esti sau ti-au spus niste indivizi invidiosi pe tine.Sa stii chiar daca ti-a iesit media 10, asta nu inseamna ca nu poti sa continui sa mai inveti, o sa iti prinda foarte bine la liceu si mai departe o sa vezi