| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei nu vor sa ma lase sa ma uit la calculator in timpul saptamanii chiar si cand mi-am facut toate temele pe maine. Din cauza asta am inceput sa petrec mai mult timp folosind telefonul iar cand ma vad comenteaza si in privinta asta. Ce sa fac, ce sa le zic? Eu sunt in clasa a 10-a la un liceu de top de mate info din oras, am note destul de bune si ma straduiesc la scoala. Parintii mei au fost dintotdeauna foarte rigizi si exigenti si au impresia ca e bine ca nu pot folosi calculatorul.( Poate de asta nu ma lasa sa imi iau un laptop personal, asa sunt blocat cu computerul familiei pe care il folosim toti).

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Bravo lor,pacat ca iti lasa telefonul, esti dependent de el,ce castigi ca iti pierzi timpul pe el? e timp pierdut man,in loc sa conversati real,sa va jucati real,va faceri selfie si insta story si alte tampeni, tu stii cate studii au dovedit ca dependenta asta de tehnologie ne face tristi, depresivi, obezi, lipsiti de viata, du-te plimbate afara, nu sta pe telefon

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5970452/

The positive correlation between smartphone addiction and depression is alarming. Reasonable usage of smart phones is advised, especially among younger adults and less educated users who could be at higher risk of depression.

intelegi? Corelația pozitivă dintre dependența de smartphone-uri și depresie este alarmantă. Utilizarea rezonabilă a telefoanelor inteligente este recomandată, în special în rândul adulților mai tineri și al utilizatorilor mai puțin educați, care ar putea fi expuși unui risc mai mare de depresie.

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Cu cine sa petreaca timp?

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Cu prieteni, sa mearga pe afara, sa faca ceva

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Toata ziua? Non stop? Cum comunica cu ei daca nu are voie la pc si telefon?

Si tu ce faci pe afara ca te vad mereu online pe TPU rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Exagerezi,non stop, sa stea si el afara macar 2, 3 ore pe zi apoi teme si la somn ca dimineata e scoala, imi platesti tu curentul, internetul sa stiu?

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Esti cam ipocrit.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Pentru un mizantrop asta e un compliment, si tu esti fi calm

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Nici pentru un mizantrop n-ar trebui sa fie un compliment.
Vezi c-ai omis o virgula si un "i". Si un punct.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Vrei sa iti dau ignore din nou?

| BogdanM11 a răspuns (pentru RAY):

Cu cine sa merg pe afara cand toti fac aceleași lucru? Ba chiar mai rau ca mine. Macar eu stau vreo o ora 2 si vorbesc pe discord in engleza cu unii, da ei stau cu orele la pc si se joaca te mir ce.Eu vreau sa stiu ce pot sa fac ca parintii mei sa ma lase si pe mine sa ma uit. Sunt la liceu de mate info, as vrea si eu sa invat c# sau ceva video editing da daca ei nu ma lasa ce p**la calului sa fac? Asa imi pierd timpul pe Youtube, reddit sau alte locuri in loc sa fac ceea ce imi place.

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Din nou? Dar cand mi-ai mai dat? Sau de pe ce cont mai bine zis? laughing

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Adica tu ai mai multe conturi pe TPU

| RAY a răspuns (pentru BogdanM11):

In ce zona stai?

| BogdanM11 a răspuns (pentru RAY):

Stalkerule. Report laughing))

| RAY a răspuns (pentru BogdanM11):

Pe naiba vream sa te ajut din moment ce esti din tm sa iti recomand pe unde sa mergi