| Muntean_Daniel_1995 a întrebat:

Salut,doresc sa ma duc la Mate-Info si ma intrebam ce trebuie sa ai la tine pentru a incepe adica iti cer un laptop personal sau nu, ca doresc sa-mi iau calculator si nu stiu daca sa-l iau sau sa imi iau laptop pentru liceu sau orele le faci la calculatoarele școlii si temele le pot face si acasa si pe calculator

6 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

La liceu la mate-info inveti algoritmica, nu programare propriu-zisa sau tehnici de programare foarte avansate.
Inveti niste for-uri, if-uri, while-uri, si alte comenzi uzuale ale limbajului C++. In plus inveti sa gandesti algoritmi si sa ai o gandire de asta "informatica". Astea se pot invata si pe foaie, nu ai nevoie neaparat de un calculator.

O sa vezi ca mai mult vei scrie pe caiet decat vei lucra pe calculator la inceput.

| AC4S4 a răspuns (pentru Ineys):

La mate-info intensiv faci si tehnici de programare destul de avansate (backtracking, divide-et-impera, metoda greedy).

| Ineys a răspuns (pentru AC4S4):

Eu nu am facut cine stie ce din acele tehnici. Mi-au fost prezentate la nivel conceptual si cam atat...
Nici macar nu le-am vazut puse in practica pe compilator.

Si da, am fost la intensiv info ( nu engleza, ca mai sunt unele profile mate-info intensiv engleza ).

Acum nu stiu ce sa zic, poate anumiti profesori chiar pun accent pe ele, dar al meu n-a fost sa fie din pacate.

| AC4S4 a răspuns (pentru Ineys):

Ciudat. Din clasa a 9a, semestrul doi, pana la sfarsitul liceului tot pe calculator se face.
Poate mai demult nu era asa.

| AC4S4 a răspuns:

La liceu la mate-info nu ai nevoie de laptop personal. La scoala veti lucra pe calculatoarele scolii.
Pentru acasa e bine sa ai un laptop sau calculator ca sa iti faci temele.
Tine cont, totusi, ca la facultate vei avea nevoie de laptop daca mergi pe mate-info.

| RR2x a răspuns:

Nu-ti cere nimic, insa ti-ar fi destul de util un laptop sau un calculator decent, intrucat vei avea multe proiecte de facut, mai ales la partea de programare si putin la TIC.