| Rinadry a întrebat:

Pentru admitere la liceu la profilul stiinte sociale din ce se da examen?

Răspuns Câştigător
| Solanoo a răspuns:

Dai la romana si mate:d, dupa aceea intri la repartitia compiuterizata.
La stiinte sociale faci 8 ore de limbi straine, 4 engleza si 4 franceza. Bafta! Apropo si eu tot a8a sunt.

| Rinadry explică (pentru Solanoo):

Deci la engleza nu se da nici un examen de admitere?

| Solanoo a răspuns (pentru Rinadry):

Nu scumpa doamne fereste! Decat daca te duci la bilingv, trebuie sa vorbesti cu dirga ta ca vrei la bilingv engleza, franceza sau mai stiu eu ce alta limba. Altfel nu!

| Rinadry explică (pentru Solanoo):

Aaa nu vreau la bilingv vreau doar la profilul de stiinte sociale:d

| Rinadry explică (pentru Solanoo):

Si nu stii cam ce medie trebuie sa ai ca sa intri la stiinte sociale?big grin

| Solanoo a răspuns (pentru Rinadry):

Pai depinde de unde esti? :d

| Solanoo a răspuns (pentru Rinadry):

Si cate obtiuni ai

| Rinadry explică (pentru Solanoo):

Sunt din alba

| Solanoo a răspuns (pentru Rinadry):

Eu sunt din Bucuresti

| Rinadry explică (pentru Solanoo):

Si al buc cate optiuni ai?

| Solanoo a răspuns (pentru Rinadry):

Poi idee e ca trebuie sa te intresezi in orasul tau, sa cauti pe net sau mai stiu eu licee pe specific, si sa vezi cu ce medie se intra. Eu stiu decat din Bucuresti.

11 răspunsuri:
| Ardnabella a răspuns:

Printesa,nu se fac 8 ore de limbi straine, se fac doar 3 ore de engleza si 2 de franceza, pe parcursul anilor se mai adauga ore, eventual inca o limba straina, de exemplu spaniola sau italiana.Cine v-a zis voua ca se fac 8 ore de limbi straine? Nici la bilingv nu fac dragutii de ei atatea ore de limbi straine.
Prin urmare, din moment ce am clarificat aceasta problema va pot da mai multe detalii:
-In clasa a 9'a o sa aveti urmatorul orar:5 ore romana, 3 engleza, 2 franceza, 3 istorie, 3 geografie, 2 mate, 2 fizica, 1 chimie, 1 desen, 1 religie, 1 muzica, 1 sport, 1 latina, 1 biologie, 2 TIC, 2 logica.(Orele sunt stabilite de profesori, ei pot alege minimul sau maximul de ore);
Din clasa a 11'a nu se mai fac :latina,matematica,biologie,fizica si chimie.
Tezele: romana,geografie/istorie, engleza/franceza respectiv germana, logica
Pentru admitere nu se da nici un alt examen, decat evaluarea nationala, urmata de repartizarea computerizata.Mult succes!happy