| anonim_4396 a întrebat:

Pentru început, sper că nu voi avea nevoie de consiliere psihiatrică în ceea ce privește problema mea și tind să cred că sfatul unui psiholog mă poate ajuta, dar as dori sa aud si parerea altora. Fumez de aproximativ 5 ani. Sunt dependent, am încercat să mă las dar nu pot face față sevrajului. La început totul decurgea bine și nu existau probleme. Acum, mă lupt să fac rost de bani pentru țigări (atenție, tutun, țigări simple, NU droguri), iar vârsta nu prea mă ajută (17 ani), pentru că, părinții mei știu că fumez dar nu mă lasă, fiind îngrijorați că sănătatea mea va fi afectată pe viitor. Astfel, au încetat să-mi mai dea bani de buzunar, pentru că știu unde se duc. Ei nu știu că dacă mă privează, fac mult mai mult rău, pentru că eu oricum nu o să mă las, si ma imping automat in sevraj, facandu-ma sa-i urasc.

Nu asta ar fi punctul în care vreau să ajung. Am o singură persoană căreia îi pot atribui termenul de "prieten", o fată pe care o cunosc de aproape patru ani și la care țin foarte mult. Părinții ei sunt despărțiți, ea stă doar cu mama sa, iar tatăl ei este plecat, în afară. Ceea ce a crescut în mine, de mult timp, este un sentiment de gelozie (exacerbat, aș putea adăuga), căci mama sa o înțelege, o ascultă mereu, o lasă să fumeze și conștientizează mult mai bine absolut totul, decât ambii mei părinți. Acest lucru m-a atins pe o perioadă lungă de timp, și m-a distrus. Nu știu dacă sunt hipersensibil, dar simt ca și cum aș fi mort pe dinăuntru. Neștiind alte căi de exteriorizare, am început să mă tai singur, încercând să-mi transpun durerea interioară în durere fizică, și să o simt doar pe aceasta. Încă nu pot desluși dacă gelozia sau fumatul este aici problema, dar pot spune că puțin din ambele. Sunt zile în care ea îmi scrie "merg la o țigară" >- acest lucru îmi reamintește că poate să fumeze când vrea deoarece mama ei o înțelege și o lasă, pe când a mea, nici nu vrea să audă. Iar aici, nu intervine imposibilitatea mea de a fuma, dacă nu am, găsesc o cale, dar faptul că nu am un părinte, la fel de îngăduitor, (mama nici nu vrea să asculte ce am de spus, și mă compară constant cu sora mea mai mare, care nu i-a creat niciodată vreo problemă de genul. Ei îi scoate calitățile, mie defectele), mă atacă și îmi distrug aproape toate serile.

Înainte de a mă clasifica în categoria dependenților, aș vrea totuși să mai adaug că se întâmplă NUMAI la ea, și nu numai în legătură cu fumatul. Am ajuns să fiu gelos pe orice are, orice face, cu cine iese, unde iese, absolut orice! Încep să port un război psihic silențios contra părinților mei, nu mai vreau să dau ochii cu ei, și sunt conștient că nu e ok, din cauza asta cer disperat un sfat. Înainte nu eram așa! Mereu mi-am apreciat părinții și i-am pus în categoria celor mai buni. Nu știu ce se întâmplă cu mine... nu mai vreau să mă automutilez singur, vreau să redevin cum am fost în trecut. Va rog, dacă se poate, dați-mi un diagnostic și spuneți-mi că nu e așa grav! Mă gândesc des și la sinucidere, dar sunt convins că nu voi avea curaj să o fac. Am încercat să mă îndepărtez de ea (prietena cea mai bună), dar evident, că am făcut prost. Nu pot nici așa, dar nu pot nici să stau să aud tot ce-mi povestește... e foarte complicat si nu inteleg.

Mulțumesc anticipat, stimă site-ului!

Răspuns Câştigător
| stefaniacristina77 a răspuns:

Buna! In primul rand, imi pare rau ca ai ajuns asa rau doar pentru faptul ca parintii tai nu te lasa sa fumezi. Ai 17 ani, ai toata viata inainte si ei, ca parintii tai, normal ca te vor sanatos iar tu fumand de la 12 ani iti risti mult sanatatea. In al doilea rand, normal ca esti invidios pe mama prietenei tale deoarece ea e intelegatoare iar ai tai nu. Iti spun sincer, ii face foarte rau ca o lasa sa fumeze, dar asta e. Incearca sa te calmezi si sa termini cu taiatul pe maini. Daca iti exteriorizezi durerea nu inseamna ca ea va si disparea. Am cunoscut multi oameni care sa taiau si acum ca n-o mai fac le pare rau cand vad acele semne pe maini inutile si inestetice. Incearca sa iesi din aceasta depresie, fii mai puternic, mai stapan pe tine. Lasi acest viciu sa te bage intr-o depresie inutila. Spune-le parintilor tai despre ceea ce simti, spune-le sa-ti dea bani. Cumpara-ti mai putine tigari, din ce in ce mai putine, pana sa te lasi. Scapa de acest viciu si o sa fi tu mandru de tine insuti. Nu te sinucide din prostia asta. Gandeste-te ca altii n-au ce manca sau unde dormii si iubesc viata iar tu ai aproape totul si vrei sa mori atat de tanar. Serios, acum. In viata nu scapi de probleme fugind de ele. Fii mai stapan pe tine si scapa de vicii si gelozii. Spune-i prietenei tale sa nu-ti mai vorbeasca despre chestia cu fumatul iar parintilor tai spune-le ceea ce simti. Eu iti doresc numai bine!

8 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

În primul rând sa nu mai încerci in viața ta sa te automutilezi sau măcar sa te gandesti la sinucidere. In al doilea rând încearcă sa ai o relatie când mai buna cu acea fata despre care ai zis ca e singura pe care o poti numi,, prieten,, deoarece sunt sigur ca te înțelege, dependenta de tigari este foarte grea, era sa simt acum un an pe pielea mea ce înseamnă noroc ca am lăsat țigările, totul începuse din invidia mea fata de ceilalti care fumau mi se părea super tare, iar mirosul de tigari îmi plăcea nespus. Apropo ce tigari fumezi? Ai încercat sa le înlocuiești cu ceva mai slab si treptat sa reduci si numărul acestora?

| Jorah a răspuns (pentru RobertMoon):

Kent 8 scurt.

Da, am încercat. Când sunt acasă și am vreo preocupare pe laptop, ajung și la 4-5 pe zi și e super. La școală, în schimb, ajung la un pachet pe zi. nu înțeleg de ce. Presupun că toată lumea iese în pauză să fumeze și îmi vine pofta aia, habar n-am. De renunțat am încercat, nu am putut. Mă simt ca un drogat, și mereu am crezut că nu voi deveni dependent. Fumam de un an și le ziceam tuturor care mă avertizau "hai mă lasă-mă-n pace nu vezi că am un an și n-am nimic?". ar fi trebuit să-i ascult, certainly.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce ar fi sa te angajezi pe timpul verii? asa ai ce face si nu mai stai in casa si ai bani pentru nenorocitele alea de tigari(nu te mai mutila pentru ce? pentru tigari? gandeste-te ca altii nu au ce manca cu zilele si nu se mai mutileaza si nu mai sunt in depresie..ar trebui sa iesi mai mult afara, sa cunosti lume(daca acea fata fumeaza, fumeaza pentru ca in casa ei nu este un stapan(lipseste tatal)sunt sigura ca daca avea tatal langa ea nu mai fuma la ora actuala )trebuie sa ne omoram pentru ca nu stim sa luptam cu viata? doar atat am putut sa luptam incat am ajuns sa ne mutilam si sa ne dorim moartea? cand viata e facuta si cu bune si cu rele.nu te gandi ca noi, ceilalti nu am suferit, ba da, toata lumea dar nu cred ca ne-am gandit la a ne lua viata (esti mic ar trebui sa te bucuri de anii pe care ii ai, ca nu te vei mai intalni cu ei, incurajeaza-te singur daca nu ai prieteni carora sa le spui sa te ajute sa scapi din depresia asta.ai grija de tine, nu iti ura parintii, iti vor binele se gandesc la sanatatea ta, ei stiu ca tu esti dependent de acest viciu de aceea vor sa te indeparteze de "el"

| Rainmaker a răspuns:

Ufff! Grea problema omule!
as fi un ipocrit daca as spune ca am leac pentru problemele tale.Eu insusi sunt un fumator inrait si chiar daca am un salariu bunicel, tot consider ca pricina saraciei mele o constituie tigarile.Stiu ce inseamna sa devii dependent, dar din fericire nu am ajuns inca la stadiul tau.Nu-ti condamna parintii. Poate ca nu-s chiar atat de inspaimantati de viitoarele tale boli, cat de pretul exacerbat al tigarilor si de ideea ca pana iesi pe salariu ar trebui sa-ti sponsorizeze acest viciu costisitor.Pe un prieten de-al meu care ajunsese la 3 pachete pe zi, l-a ajutat o carte gasita pe net :"Metoda usoara" a unui englez pe care nu mai retin cum il cheama... ceva cu A si C.Am crezut ca-i o bazaconie, dar, oricum, eu nu am avut curaj s-o citesc pana la capat. Crezi ca -mi doresc cu ardoare si totodata ma inspaimanta gandul ca o sa ma pot lasa de tigari? Ufff, grea este viata si mai grea reusim sa ne-o facem chiar noi, creand problemele exact acolo unde nu ar trebui sa existe!

| iccecrim a răspuns:

Totul va fi bine, vei crește, vei lucra, își vei cumpăra apartament, vei fi independent și vei fuma cât dorești.

| StoeanVlad1980 a răspuns:

Mama ei o lasa sa fumeze pentru ca stie ca e suparata ca nu mai are tata iar tu nu trebuie sa fii geloasa pe asta

| Criss0934 a răspuns:

Parintii tai iti vor binele si tu stii asta.Nu ar trebui sa fi gelos pe fata respectiva.Mama ei probabil ca nu constientizeaza ce face fata ei sau poate ca nu vrea sa o piarda pe ea, de asta propabil o lasa.