| IonutzzAvram a întrebat:

Pentru o persoana foare timida ca mine cum ma pot integra mai usor in societate in randul tinerilor adica vad ca toata lumea are propriul lui grup numa' eu sunt singur pur si simplu ma rusinez cand e sa vorbesc cu cineva

1 răspuns:
| MeForeverAlone a răspuns:

Doar pentru că alții au grupuri sau sunt populari nu înseamnă că trebuie să faci și tu la fel. Tu trebuie să faci ce e mai bine pentru tine. Nu căuta să intri în grupurile lor, poate ei fac lucruri care ție nu-ți plac. Tu caută-ți prieteni buni care să te înțeleagă, copii cu care poți vorbi liber despre orice fără să-ți fie teamă că vei fi aspru judecat. Iar ca să-ți faic prieteni trebuie să ieși din banca ta, din scaunul confortabil în care te-ai înțepenit și să îi cunoști pe cei din jurul tău. Vorbește cu ei. Cere-le întâi ajutorul la ceva ca să poți intra în vorbă cu ei, arată-le că îi consideri buni și că vrei ca ei să ajute apoi le poți pune diferite întrebări, gen,, câți ani ai? cum te cheamă? ție ce-ți place să faci în timpul liber? ce părere ai despre ecutare lucru?" Caută glume să le spui, fă-i să râdă și fă-i să vadă că ești o persoană agreabilă și prietenoasă. Încearcă să nu vorbești despre tine mai mult decât trebuie, adică să nu te lauzi în fața lor cu diferite chestii (ceea ce cred că oricum n-o să faci, având în vedere că ești timid) și ajută-i reciproc când au nevoie de tine. Dar repet, trebuie să-ți dai seama cine îți este prieten și cine e doar un coleg sau amic. Unii copii sunt și pe interes, te bagă în seamă numai când au nevoie de tine. Vorba aceea,, Greu îți faci un prieten, și la fel de greu îl pierzi"
Ce să faci, viața nu-i ușoară. Dar trebuie să fim deștepți și s-o păcălim, nu?winking
Baftă!