| qCuteKawaii a întrebat:

Peste o saptamana voi incepe clasa a-9-a. La liceul sunt sunt, nu am nici un coleg din clasa, nu cunosc pe nimeni. In generala eram de obicei foarte timida si mai "nepopulara", retrasa, nu prea intram in vorba cu nimeni, eu nu aveam prieteni in adevaratul sens al cuvantului, aveam doar "cunostinte". La liceu vreau sa schimb asta, vreau sa preiau eu initiativa si sa ma integrez din prima, dar nu prea stiu cum si daca voi fi acceptata. Am gasit cativa colegi pe facebook, majoritatea fetelor machiate strident, bot de rata, intr-un cuvant "pitipoance", iar baietii nu mai zic...Nu vreau sa judec fara sa cunosc, dar au multi prieteni "rromi" ca sa zic asa...sunt total opuse/opusi de minestraight face Si tare ma tem ca nu voi gasi o fata draguta, de treaba si mai timida, cu care sa ma inteleg. Va rog sa ma ajutati, cum ar trebui sa intru in vorba cu ei? Ce sa zic prima data? Daca nu voi gasi persoane ok in clasa aceea? Daca voi fi respinsa si voi sfarsii prin a sta singura si izolata, revenind iar la timiditatea mea obisnuita? Si cum as putea avea mai multa incredere in mine, sa scap de timiditatea cand vorbesc cu ei?

Răspuns Câştigător
| WeedForever a răspuns:

Zambeste si vorbeste frumos cu ei, incearca sa faci cateva glume, fi sincera cu ceea ce spui despre tine si nu te ascunde dupa ceva fals ca sa le faci lor pe plac numai ca sa iti faci prieteni. Daca sunt de treaba ar trebui sa te placa pentru cine esti, iar daca sunt smecheri si colarai lasa-i in pace si nu-i baga in seama, e mai bine sa ii eviti daca consideri ca iti fac rau.
Eu zic ca daca esti draguta la inceput si spui adevarul nu au de ce sa nu te placa, asta daca cunosc valorile umane.
Prima impresie conteaza mult. Poate ca nici ei nu sunt chiar asa cum par pe facebook.
Pe de alta parte, daca nu gasesti pe nimeni cu care sa te intelegi in clasa ta, incearca sa te imprietenesti cu copii din celelalte clase. E imposibil sa nu gasesti macar 2 sau 3 persoane ca lumea in tot liceul. Fi optimista si comunicativa, inceraca sa o lasi mai usor cu timiditata pentru ca te indeparteaza de oameni si nu te lasa sa le arati cine esti cu adevarat.
O sa fie totul bine, chiar daca nu de prima data. Intotdeauna dupa rau vine bine, si faptele se intorc inpoi la tine, asa ca fi cine esti cu adevarat si e suficient. oricum o sa treaca si liceul, inceraca sa te bucuri de el. happy

5 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Inceputurile sunt grele pentru multe persoane. Nu trebuie sa te bagi in seama cu oricine, doar ca sa fii acceptata. Nu te arunca din prima ca sa demonstrezi ca nu esti timida, in timp o sa gasesti pe cineva care sa iti semene la comportament.

| Pricked a răspuns:

O să faceţi cunoştinţă, iar primele câteva săptămâni vă veţi împărţi în bisericuţe. N-ai cum să nu faci parte dintr-una.
Din vreo 30 de colegi, nu se poate să nu-ţi găseşti o prietenă/un prieten. Dacă nu vorbeşti tu cu ei, vor vorbi ei cu tine şi aşa o să prinzi curaj şi-o să te simţi relaxată în preajma lor.

| Latinmoon a răspuns:

Incearca sa nu iti mai faci atatea griji, fi optimista!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai, mai, ce ma regasesc printre spusele tale.
Stai calma, dupa un semestru o sa iti doresti ca niciun coleg sa nu te fi bagat in seama vreodata.

| Ritsuko a răspuns:

In tot liceul o sa gasesti si tu o prietena, si colegii daca sunt chiar asa te faci si tu mai inocenta si taci, ce ai putea face?