| vreauTotulSauNimic a întrebat:

Port aparat dentar de aproape 3 ani ( in aprilie ii implinesc) si m-am saturat de el. Este singurul lucru care ma deranjeaza la mine fizic si ma face sa nu am deloc incredere in mine.
Peste 2 zile am programare iar la dentist si vreau sa ii spun sa mi-l dea jos in ianuarie. Nu stiu daca fac o greseala dar eu nu il mai suport, mai ales ca sunt si la liceu. Dintii mei sunt drepti, il port de 3 ani ( plus ca inainte sa il pun pe acesta fix am purtat si un aparat mobil timp de doi ani ) si cred ca e de ajuns,nu mai vreau. O sa port acel aparat pentru fixare care o sa mi-l dea sa-l port doar noaptea, dar nu mai vreau sa-l port pe acesta.
Ce parere aveti? Eu zic am purtat destul 5 ani si am dintii drepti, deci nu am luat nicio decizie gresita!

Răspuns Câştigător
| AlleSiAtat a răspuns:

Intr-un fel, ai dreptate, aparatul se tine maxim 3 ani pe dinti.winking Daca tu consideri ca sunt drepti, poti sa-l dai jos, eu zic sa ceri si parerea parintilor in legatura cu forma dintilor.
Succes! big grin

2 răspunsuri:
| BlackEyedGirl a răspuns:

Aparatul este pentru indreptarea dintilor, deci daca tu consideri ca s-au indreptat, poti vorbi cu parintii tai si sa le explici ce ai hotarat. Sincer, 5ani chiar este o perioada lunga de timp.

| MariusApostol a răspuns:

Intreaba medicul stomatolog online Dr Resit Ayla http://dentoplus.ro