| Nousername a întrebat:

Prietena mea cea mai buna este ...perfecta.
Adica vreau sa zic ca este mai buna ca mine in orce, joaca bine orce sport, are media mai mare ca mine, este mai populara si iubita de toti ca mine, si cand am crezut ca sunt buna la o materie mai mult ca ea, azi mi-a demonstrat ca e mai buna ca mine in orce.
Probabil sunt geloasa.
Cum scap de aceasta gelozie? Eu nu sunt buna de nimic, ea e perfecta in toate...sad

Răspuns Câştigător
| AlexandrinaAle333 a răspuns:

Nu cauta doar diferentele dintre voi.Sunt sigura ca nu asa de buna pe cat pretinde. Si pana la urma ce rezolvi daca esti bun la toate? Poti fii fericit si daca nu stii tu multe sau nu esti bun la sport.nici eu nu sunt buna la sport, dar nu ma simt inferioara celorlate fete...chiar deloc.Ma gandesc ca nu totul in viata depinde si nu se bazeaza pe A FII CEL MAI BUN.Probabil ca ea desi e mai buna in toate cum zici tu e fericita cand reuseste tot ce isi propune, dar s-ar putea sa creeze aceasta imagine si doar sa impresioneze si in sinea ei sa fie doar o fata frustrata care se simte superioara.
Ar trebui sa ii demonstrezi ca si tu poti! Nu te simti inferioara pentru. ca nu ii esti. Deloc!
Cat despre perfectiune: nu exista! trebuie sa iti pui in minte sa sa iti repeti tot timpul :"eu nu sunt mai slaba/inferioara decat ea sau oricine altcineva" happy

5 răspunsuri:
| myha a răspuns:

Nu este perfecta. Nimeni nu este. Fiecare suntem diferiti in felul nostru, chiar daca suntem cocosati, urati, ochelaristi sau mai stiu eu ce.
Poate ca ea isi da mai mult interesul decat tine in anumite situatii. Poate se face mai placuta.cine stie.
Ai nenumarate lucruri la care esti mai buna decat ea. Trebuie doar sa ti le scoti in evidenta si sa nu te lasi intimidata de nimeni.

Succes! >:d

| CenturyChild a răspuns:

Nu exista om perfect. Nu-i vezi tu inca defectele si din nefericire nu te uiti asupra calitatilor tale. Aveam si eu un astfel de prieten cand eram mai mica care era oarecum mai bun ca mine la multe jocuri si la mai multe materii. Acum el e bun la unele lucruri, eu sunt buna la altele si probabil asa eram si atunci doar ca nu imi dadeam seama.

| denisssa a răspuns:

In primul rand nu ai cum sa nu fi buna la nimic, acest lucru e imposibil.La fel de imposibil e ca ea sa fie perfecta.Nimeni nu e perfect, poate doar iti lasa aceasta impresie la suprafata. Doar ca tu nu ai descoperit inca la ce esti foarte buna, daca ea e buna la ceva si tu esti mai putin buna asta nu inseamna ca nu esti buna deloc sau ca nu exista alte lucruri la care te pricepi. In plus daca este prietena ta cea mai buna de ce esti geloasa, de ce incerci sa fii mai buna ca ea? Sunteti prietene accepta-te asa cum esti, cu bune si rele si nu te mai compara cu altele.
Sper ca te-am ajutat
happy

| angel99_2049 a răspuns:

O astfel de problema am si eu sad dar asta e viata
Incearca sa ai o alta atitudine fata de ea dar nu una rea, i una mai diferita, si o sa vezi ca daca te schimbi si nu vei mai fi geloasa o sa te placa toata lumea.
Sper cam ajutat, succeswinking

| inlovewithyou a răspuns:

Si eu patesc asta dar... adica a trecut un an si am invatat ca eu sunt eu pana la urma si ca fac cat pot eu si sa fiu multumita happy. Si nu mai imi pasa! happy O sa treaca cu timpu dar trebuie sa te apreciezi pe tine in primul rand, nu are cum sa fi buna de nimic toti suntem buni la ceva si perfectiunea nu exista :*! Si sa fi mandra de realizarile tale si nu te lasawinking Nu trebuie sa o intreci nu e o competitie e doar viata... Sper sa iti treaca gelozia.