| ralucaralu a întrebat:

Prietenei mele cele mai bune ii place de un baiat. Ea iese in fiecare seara cu prietene de-ale ei care stau mai aproape de ea si asa l-a intanit. Imi vorbeste de cateva saptamani numai de el; imi pune intrebari si imi cere sfaturi(eu nu l-am cunoscut, iar pe ea nu am vazut-o de vreo 3 saptamana), dar m-am cam saturat. Mi-a spus sa vin si eu cu ele, dar stau mai departe si ea iese seara. Am vrut sa ne vedem ziua dar tot gasea motive. Pe mess vorbeste numai de el, eu ii raspund mereu pentru ca nu vreau sa o pierd. Dar nu mai pot! Despre problemele mele nu vb deloc, toate convorbirile noastrea sunt despre el. Nu vorbim absolut nimic altceva. Deschid eu alte subiecte dar raspunde putin si incepe iar. Nu pot sa ii spun ca ma deranjeaza, pentru ca se va supara pe mine. Nu stiu ce sa mai fac; am fost plecata in vacanta si nu am discutat mare lucru despre ce am facut; in schimb cand pleca ea, sau alta data cand plecam eu, povesteam tot, tot, tot. Ce sa fac?

7 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Pai crede ca ai ajuns in momentul in care trebuie sa spui ferm STOP.trebuie sa o convingi sa te lase in pace.
de ce nu o dai pe invisble? ca sa nu te mai vada pe mess. laughing
succes! :*

| pwp a răspuns:

Spune-i sincer in fata ce te doare

| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a răspuns:

Odata ce spui ca e prietena ta cea mai buna poate vrea si ea sa impartaseasca cu cineva momentele ei cu acel baiat si toate sentimentele astea...ar trebui sa o lasi sa iti spuna si dupa ce termina mai vorbtiti si altceva. ea iti spune ce are de spus si banuiesc ca iti raspunde si al intrebarile tale.si prietena mea e la fel.mereu imi spune de prietenul ei si cand sufera si eu o ascult mereu si o ajut pentru ca e prietena mea cea mai buna si imi place sa o asc si o zi intreaga. dar adac am si eu probleme ii spun.''fata lasa'ma cu X ca azi sunt suparata si nu pot sa vb despre asa ceva''si ea la randul ei am linisteste. iar daca prietena ta se supara daca i'ai spune asta inseamna ca nu e prietena adevarata.

p. s. e cumva zodia balanta?big grin
adica mi se pare ff cunoscuta povestea asta...asa fac eu uneoriwhistling si priet mea cea mai buna la fellaughing e tot balantabig grin

| Monica a răspuns:

Buna alialina!
Discuta cu ea.Pana la urma sunteti prietene foarte apropiate. Explica-i ca nu mai poti asa.Sa vorbiti si despre alte subiecte. Spune-i, sa nu mai fie atat de 'entuzaismata' de faptul ca vai de mine 'ce s iubesc ei'. S-ar putea sa se insele[din pacate] iar tu vei fi nevoita sa aduni cioburile[inimii. vb aia].(Proprie experienta). Fii alaturi de ea. Bucura-te pentru ea.
Intelege-o. E indragostita dar exagereaza, din toate punctele de vedere.De aceea e mai bine sa purtati o discutie [detaliata]

| cristiannn_8836 a răspuns:

Daca iti este teama sa nu o pierzi fa-ti curaj si vorbeste cu ea, daca chiar iti este prietena te va asculta, daca nu inseamna ca un baiat e mai pretios decat o prietenie ceea ce e pacat!
Iti garantez ca daca iti este prietena nu se va supara.

| andre2726 a răspuns:

Stiu cum e dar incearca sa vb cu ea mai subtil dar alta sansa nu cred ca ai asa ca vb cu ea pana la urama s-o satura si daca e prietena ta cea mai buna va intelege si va veti impaca stiu cum e caci si mie mi s-a intamplat

| alina_7796 a răspuns:

Totusi ai trebui sa ii zici daca ea chiar tine la tine te va intelege! Good Luck!