| dulshe a întrebat:

Pt cei plecati in strainatate:
va place acolo?
ati reusit sa va acomodati?
ramaneti acolo definitiv?
v-ati intoarce in tara?

Răspuns Câştigător
| anonim a răspuns:

Sunt de cativaani plecat, insa nu am reusit sa ma acomodez. abia astept sa ma intorc in tara, sper sa se intample in aceasta toamna.si asta definitiv!

11 răspunsuri:
| beba a răspuns:

Eu locuiesc in Grecia, m-am acomodat foarte bine, ma simt ca acasa, imi doresc sa raman definitiv aici si nu, nu m-as intoarce in tara pentru ca nu am la ce...

| jani a răspuns:

Nici in Romania nu e bine... dar nici in alta tara nu e straluci... iar oameni mai calzi si primitori ca romanii...in alte tari e foarte greu de gasit...de acomodat m-am acomodat repede in Germania... dar mi-e dor de cei de acasa...si de locul unde am crescut

| Notme a răspuns:

Eu locuiesc in Spania de 7 ani. m-am acomodat si chiar vreau sa raman definitiv aici. In Romania merg doar in vacanta.

| yoanna73 a răspuns:

EU SUNT IN SP DE 4 ANI IMI PLACE MA-M ACOMODAT. DACA AI UN SERVICI BINE PLATIT SI ESTI MULTUMIT CE IMPORTA UNDE STAI. DA, MA INTORC ACASA DUPA CE SE TERMINA CU CORUPTIA SI VOM FI MAI CINSTITI.

| ka2 a răspuns:

Da; da; nu; da! am fost, am lucrat, e frumos, m-am intors acolo (excursie) si atat. Daca plecai acum 5 ani ziceam ca era ok pentru ca strangeai bani. Acum nu se mai pune problema de strans bani, cred ca avem mai multi decat ei laughing... eu in Italia am fost si culmea : am facut pizzawinking

| simpluEu. a răspuns:

Da imi place aici, am reusit sa ma acomodez extraordinar de bine nu stiu daca am sa raman definitiv...de intors in tara doar in vacanta.

| onur a răspuns:

Eu trebuie sa ma mut cat de curand in Austria ...am fost acolo la sora mea de 6 ori si mam acomodat chiar foarte repede.mama vrea sa vanda casa de aici si sa luam una acolo care siasa este de 2 ori mai ieftina si de 2 ori mai mare decat a noastra de aici...eu cu siguranta ma mut de aici si asta imi place!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot raspunde si eu? in Grecia m-am acomodat 3 ani jumatate atat de mult incat greu mi-a fost sa plec, oameni de treaba, civilizati, glumeti, distractivi numai laude pentru. greci si Francezii sunt la fel insa ceva mai reci, italieni iarasi de treaba, oriunde am fost a fost bine dar la greci cel mai mult am stat si chiar as fi vrut sa raman pe veci acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt in Spania de 3 ani.iti pot spune ca m-am acomodat relativ usor, in momentul in care ajungi aici si cunosti un alt stil de viata, alta civilizatie si atatea alte noutati... te acomodezi si iti doresti sa le cunosti mai bine.
dar niciodata nu vei spune ca esti acasa intr-o tara straina.nu vei putea. te asigur.
nu imi doresc sa raman aici definitiv, aici sunt doar pentru a-mi indeplini anumite dorinte pe care in tara mea le-as obtine cu greu.aici am invatat multe lucruri, am invatat o limba straina de nevoie si din auzite.am invatat ca exista fel si fel de oameni si am invatat o lectie foarte buna si anume ca romanii sunt foarte rai intr-o tara care nu este a lor.astept cu nerabdare vacantele, imi cumpar bilete cu luni de zile inainte ca sa fiu sigura ca voi ajunge acasa si incerc sa invat de la spanioli tot ce mi se pare util si de bun gust.este o experienta in urma careia este imposibil sa ramai aceeasi persoana dinainte. te schimba si in bine si in rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu de cand ma stiu sunt -acolo! un trotamundo as zice. m-as intoarce, dar m-as intoarce in tara de unde am plecat, in israel.ma acomodez destul de repede daca imi gasesc un loc al meu si daca am liniste.de ramas aici? habar nu am, mai vedem, cine stie, am 9 ani in spania.deja am intrecut limitele proprii happy

| mariana9 a răspuns:

Mas intoarce in tara