| TheUnBroken a întrebat:

Putin ajutor? Cu toate ca am 16 ani, am fobia asta cu intunericul. Nu ca ar fi cineva in casa si m-ar urmari sau ceva de genu', dar simt nevoia sa am mereu spatele acoperit, cum ar fi sa stau cu spatele la perete cand dorm sau calculatorul sa fie cu scaunul la perete, si asa mai departe. Noaptea nu pot adormi cu lumina stinsa si nu ma prea ajuta asa mult o lampa. Alte sfaturi?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bună!
Încearcă când te pui în pat să citeşti ceva : o carte, o revistă şi când te simţi destul de obosit, stinge lumina, pune-te cum te simţi mai comod şi gândeşte-te la ceva frumos. De fiecare dată când îţi vine un gând de groază schimbă cu altceva de exemplu gândeşte-te la băiatul/fata de care-ţi place. Când mai am astfel de temeri, pe mine mă mai ajută şi să-mi fac o cruce. Încearcă şi tu tongue

| Meow15 a răspuns:

Şi eu eram la fel laughing)). Dar m-am gândit într-o zi că oricum nu e nimeni acolo. Adică, pur şi simplu, trebuie să-ţi învingi frica. Stai în întuneric şi gândeşte-ţe că nu păţeşti nimic. Eu stateam aşa noaptea şi aşteptam să mi se întâmple ceva. Şi nu se întâmpla nimic. Nu ştiu cum să explic laughing). Stai într'o zi cum ai zis tu, fără să ai " spatele acoperit " şi vezi dacă se întâmplă ceva. Adică să rişti. Şi o să vezi că nu se întâmplă nimic. Sau eu încercam să mă împrietenesc cu fantomele din camera mea, adică din capul meu laughing). Când te culci spune " gata nenea', acum vreau să dorm, noapte bună " laughing). Serios, eu încă fac asta şi nu am nici o problemă big grin. Succes.

| TheUnBroken explică (pentru Meow15):

Faza e ca stiu ca nu e nimeni in spatele meu, dar odata ce inchid ochii ma simt privita. Nu ma simt in siguranta deloc. Si nu, nu am tupeu sa stau cu fata la perete si spatele catre camera. Dar multumesc oricum pentru sfat!

| YOUdriveMEcrazy a răspuns:

O intrebare : In trecut te uitai la filme de groaza mult?

| TheUnBroken explică (pentru YOUdriveMEcrazy):

Da, m-am uitat la destule.

| YOUdriveMEcrazy a răspuns (pentru TheUnBroken):

De aia, vezi tu ai inpresia ca cineva e inspatele tau deoarece imaginile alea ti-au intrat in subconstient si de aia stai mareu in "garda". In unele fime horror atacatorul fie el zombie, vampir, asasin, monstru etc. Vine cand victima e nepregatita, adica prin spatele ei, in intuneric, etc. Sfatul meu e sa-ti infrunti frica si s-a te pui in pat pe intuneric, sau sa umbli in casa pe intuneric(noaptea). Si sa iti repeti gan gand ceva de genul : Ca nu iti pasa daca ti se intampla ceva, daca ai cumva un animal de casa ajuta mult, pentru ca ele simt pericolul, si poti sa iti spui daca cainele, pisica etc sta linistit n-am de ce sa ma tem. Doar daca iti infrangi temerile poti scapa de ele. Dar daca totusi nu esti pregatita iti recomand o lumina de noapte pe care o bagi in priza si lumineaza slab totata camera, sau sa adormi cu tv-ul aprins. happy

| LittleLady a răspuns:

Pai e cam dificil.Eu am trecut oarecum peste frica de intuneric dar acum nu pot adormi din cauza ca mi-e frica sa nu aud sunete, caci ma sperie.Noaptea pana sa adorm stau ca pe ace, asta daca dorm singura dar daca mai e cineva in pat e ok. Uneori daca nu am castile sa ascult muzica sau daca nu adorm la televizor imi pun degetele in urechi pentru ca ma tem foarte tare.Nu stiu cum as putea sa te ajut.Trebuie doar sa-ti convingi subconstientul de faptul ca esti in siguranta chiar si in intuneric.Atunci cand si eu ma temeam de intuneric, aveam impresia ca e mereu cineva in spatele meu.Si uneori fara sa vreau o luam la fuga,adica parca picioarele actionau singure,era ca un impuls. Apoi am inceput sa ma controlez si chiar daca imi era frica,mergeam calma, gandindu-ma ca nu exista nimic rau in asta! Dupa multe eforturi, pot spune ca am reusit...
Totul tine ratiune, de felul in care tu colaborezi cu subcontientul tau, de felul in care gandesti atunci cand esti pus in situatia de a fi singur noaptea.Incearca sa te autoincurajezi pentru ca noi nu te putem ajuta decat cu sfaturi, pe care TU sa le pui in practica.Tu esti cel care trece prin situatia respectiva, nu noi.
Sper ca ai inteles ceea ce am vrut sa-ti transmit.Incearca sa fii tare indiferent de situatie. Multa bafta!
te pup!

| AnYyCrZ a răspuns:

Sincer si eu am fobie de intuneric dar mai mica, ori de la povestile de groaza, ori te-a marcat ceva, incearca sa treci peste si sa ai grija unde iti pui obiectele, ca noaptea o sa ti se para cine stie ce stafii laughing) mie mi s-a intamplat laughing

| Nico9 a răspuns:

... Si eu simt la fel. Probabil, e doar o senzatie de spaima oarecum.
Incearca sa te gandesti la alt ceva. La mine merge. Daca tu te simti mai in siguranta cand dormi cu spatele la perete, dormi asa.

| lorenaboboruta a răspuns:

Asta se intampla din cauza filmelor de groaza sau pur si simplu ai o frica.Am trecut si eu prin asta.La fel ca tine simteam nevoia sa am ceva pe mine la spate chiar si vara.Trebuie sa te culci cu lumina aprinsa sau sa spui in fiecare seara Tatal Nostru