| anonim_4396 a întrebat:

Radicalul e aceeazi chestie cu radacina patrata? Daca nu, care e diferenta?

3 răspunsuri:
| Furculingură a răspuns:

Da, este acelaşi lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Radicalul poate fi de diferite ordine(Gen : ordin 2, ordin 3, ordin 4, ordin n ) iar radacina patrata reprezinta radacina radicalului de ordin 2.
In clasa a 10 vei invata despre ordinele radicalului, pana atunci radicalul ( de ordin 2 pe care il inveti pana atunci) este acelasi cu radacina patrata.

| AdytzzzzzA a răspuns:

Din cate stiu radacina patrata este radical de ordinul 2, iar radacina cubica este radical de ordinul 3. Deci in concluzie nu este acelasi lucru, dar pana in clasa a 10-a au acelasi inteles.