| Vlad_1383 a întrebat:

[Raspuns Rapid] Salut TPU. Am o problema. Vineri am fost la pregatire la romana ( noi facem toata clasa gratis cu profesoara inca o ora dupa scoala) si o colega a avut un tampon ( nu era folosit doar putin ud si murdar de praf) eii si in timpul orei cand nu se uita profa 2 colegi sau batut cu el si-l aruncau in banca etc. Si la sf. l-au aruncat pe undeva pe langa catedra, si mi-a venit o idee
, o gluma(foarte proasta) si am pus tamponul pe marginea scaunului. Am iesit cu un grup de mai multi colegi (evident uni si-au dat seama ) si am auzit ca sa aflat ca am fost eu. Azi cand am avut ora cu ea, am mintit si am zis ca nu am fost eu si nu m-a parat nimmeni ( insa cand a intrat pe usa a zis sa vin maine la scoala cu mama, si eu i-am zis ca nu e adevarat, ca nu eu si asa mai departe) si tot azi am avut ora cu dirigu care a aflat de la profa toate cele intamplate si o colega care e mai cuminte (dar nu e usa de biserica) a spus ca m-a vazut is eu m-am facut rosu de emoti si si-a dat seama dirigu ca eu am fost (puteam ff bine sa o parasc si pe ea la profesoara caci si ea isi batejoc de ea, de fapt toata lumea din clasa mea nu o place si ba o injura sau ii face lucruri urate fara sa-si dea seama). Problema e cum sa imi fac curaj sa-i zic mamei sau mai bine zis ce trebuie sa fac caci saptamana viitoare avem sedinta si nu vrea sa afle de la ei caci va iesi mai rau, dar de la 2 de cand am venit de la scoala ma chinui sa-i spun si ma simt mereu de parca imi este rau si am o stare de oboseala continua. Eu am mai avut probleme de genul pentru ca sunt cam obraznic (mi-sau spart si oale in cap degeaba ) dar invat foarte bine si sunt mai mare (ca aspect) decat altii si lumea se asteapta la mine sa ma comport ca un adult dar nu pot sunt copil. Nu am probleme la ora ei, sunt fruntas la romana. Pana la urma asta a fost o gluma copilareasca proasta. Mamei nu cred ca-i va conveni, nu-i genu sa ma bata sau sa ma pedepseasca foarte rau dar imi tine predica aceea la care ai vrea mai bine sa fii pedepsit un an decat s-o auzi. Nu stiu ce sa fac s-ar putea ca daca nu-i spun azi sa se duc ala scoala la ora ei sa o sune si o sa am mairi probleme, dar nu-i place sa vina la scoala si sa se faca de rusine. Va rog ce sa fac? Cum sa-i spun? Cum sa-mi fac curaj? (Doamne daca trec de asta am sa incerc sa fiu mult mai cuminte ) crying

4 răspunsuri:
| eXtreme21 a răspuns:

Hmm, să zicem că cunosc destul de bine situatia, am văzut şi am păţit la rândul meu multe situaţii de genul acesta.
Tot ce va trebui să faci este să recunoşti şi să spui că-ţi pare rău şi că nu se va mai intâmpla.Vei suporta o mustrare, dar măcar vei scăpa mai ieftin.
Sper că am putut să te ajut.

| DuLcyK a răspuns:

Problema ta este foarte delicata, ar trebui sa-ti faci curaj sa-i spui mamaei tale pentru ca daca ar afla de la alt cineva ar fi mult mai rau, spune-i, fa-o sa inteleaga, ca fost o graseala si regreti pentru asta, si iti vei cere scuze colegei tale, si desigur si doamnei care s-ar putea sa fie foarte suparata! Fa-ti curaj nu te lasa invins, vei trece si peste asta, vor fii situatii mult mai grele, fa-ti curaj si spune-i mamei tale. sper ca te-am ajutat.

| IzabellaLoredana a răspuns:

Ai gresit, asuma-ti consecintele, face parte din maturizare.

| MrVegas a răspuns:

Trebuie sa faci ceva ceva...eu zic sa-i zici mamei tale adevarul.dar nu tot adevarul, daca intelegi ce vreau sa spun.ca mi s-a intamplat si mie cu un prezervativ...iti imaginezi cum a iesit
am scapat pentru ca cant la chitara bass si electrica si mama era nevoita sa ma ierte ca avem un spectacol si daca nu m-ar fi lasat stia ca o so urasc
•incearca sati explici singur in oglinda cand e si mama ta acasa.mama ta va intra in camera si te va vedea pe tine.nici nu vei stii ca iai spus