| Dumitrescu_Amalia_1996 a întrebat:

Raspuns repede va rog! De maine incep dieta Dukan pentru ca pana incepe scoala approx 3 saptamana. vreau sa dau jos minim8 kg si stiu ca pot! Dar ce trebuie sa mananc in faza 1 [ mai exact faza de atac]? big grin Multumesc de raspunsurii prieteni :* Va primi fundita raspunsul care m-a ajutat!

7 răspunsuri:
| miamia1 a răspuns:

Ca sfat: ceea ce ti-ai propus este groaznic de rau pentru organismul tau! Daca slabesti 8 kg in 3 saptamani pielea ta isi va pierde elasticitatea, faci vergeturi, ramai cu multe lipsuri in organism, risti serios sa aluneci in anorexie si. lista poate continua la infinit.
Ceea ce iti propun eu, in schimbul unei diete draconice este sa faci foarte mult sport si sa respecti o deta echilibrata, care iti va asigura tot ce ai nevoie, ce zici? Te ajut eu cu dieta si cu programul de sport+ trucuri. Spune-mi daca vrei, ok?

| cosmina95 a răspuns (pentru miamia1):

Buna vreau eu sa ma ajuti pe minebig grin fa-mi te rog daca te pricepi programul de sport +dieta orele la care trebuie sa mananc si ce sa mananc si ce nu trebuie sa mananc+trucuri. eu am 17 ani si 65 kg si 1, 70 si vreau sa dau jos 7 kg in maxim o luna. am tot incercat vara asta sa dau jos si nu am reusitsad daca vrei sa ma ajunti lasa-mi in mesaj(privat) ce te'am rugat mai sus:* multumesc!

| miamia1 a răspuns (pentru cosmina95):

Dimineata, cand te trezesti (dar dimineata, inainte de 8), inainte de micul dejun, alearga aproximativ 25 de minute. Nu o sa poti din prima, dar e important sa cresti de la antrenament la altul. Ajungi, te despachetezi, mananci o cana de lapte cu cereale cornflakes sau fulgi de grau si un ou fiert tare sau o bucata mica de gratar sau carne fiarta de pui. Ai voie 1/2 felie de paine.

La pranz, tot 1/2 felie de paine si mananca :
A. O supa mai dietetica si la felul 2 o salata de rosii cu castraveti, fara ulei.
B. O lingura de orez, gatit dietetic, cu o rosie si o bucatica de gratar sau de carne fiarta de pui alaturi.
C. Un ou fiert tare, daca nu ai mancat si dimineata si o salata.
D. Doua linguri de branza cu smantana cu o lingura de mamaliga.
E. Un cartof gatit natur si o felie de cascaval + o lingura de salata.
Ok, deci pentru. pranz, pe care o sa-l iei pe la 12-1, iti alegi ceva de sus.

Seara, la ora 6, iei un paharel mic de iaurt simplu si mananci cu o banana.
La ora 7 iesi la alergat, 30 de minute.
La ora 8, cauti un loc mai liber la tine in casa si faci gimnastica. Faci cate 5 serii de genoflexiuni, abdominale, extensii si flotari. Seriile constau in: 25 de genoflexiuni, 25 abdominale, 30 extensii, 7 flotari. Cand faci, incepi cu abdominale, 25, continui cu 30 de extensii, genoflexiunile si flotarile. Nu faci mai mult de 1 minut pauza intre ele. dupa ce termini un episod din asta, pauza 5 minute. Si te reapuci.
Daca te simti ametita tare dupa antrenament, ia un calciu.
Intre mese, mananci 2 legume si 2 fructe daca ti-e foame tare.
Sa te incalzasti macar 7 minute inainte de fiecare antrenament.
Ca sa slabesti mai repede, infasoara-ti in jurul burtii folie alimentara inainte de exercitii, dupa care iti pui tricou, hanorac si. pantaloni lungi sport.
Sa bei 2 litri de apa pe zi, niciodata in primele 10 minute de dupa sport.
Ai voie, o data pe saptamana, sa iei ceva dulce, de exemplu 3 patratele de ciocolata sau o inghetata.
Daca simti ca nu reusesti din prima sa faci tot, ia-o usor. Continua programul de seara si in timpul scolii.
Tinem legatura si-mi spui si mie cum merge si. daca ai intrebari, aici sunthappy.
Te pup!
P.S.: La inaltimea ta, nu e bine sa cobori sub 59 kg, tine minte!

| cosmina95 a răspuns (pentru miamia1):

Multumesc mult pentru raspuns:* o sa incerc si o sa te tin la curent...o sa iti raspund peste o luna sa iti zic daca am slavit si cat am slabitbig grin :*

| miamia1 a răspuns (pentru cosmina95):

Cum merge?:*

| BoBoKeL a răspuns:

Buna, '' miamia1'' are dreptate dar iti pot da titusi regim tinut de mine:*. Fara paine, paste fainoase, prajeli si dulciuri:* si sport macar 30 min dimineata sau seara

| corodidenisa a răspuns:

Deci sa mor eu eu daca nu, eu mananc orice si nu ma ingras