| PrajituraCuCaise a întrebat:

Răspunsurile la această întrebare se vor folosi in creerea unor statistici pentru o prezentare!

Salutare TPU! Întrebare directionată către liceeni: Pentru context, să zicem că ești un fumător de țigări normale/electronice (vape, glo) (nu contează dacă în realitate esti sau nu ești, acesta este doar contextul). Însă, la liceul tău este complet interzis fumatul: în curtea minusculă se află permanent 2 paznici care supraveghează zona; totodată, liceul nu permite elevilor să iasă din incinta școlii chiar și în pauze, deci ești blocat în școală de la prima până la ultima oră. Acum, să zicem că ți se face poftă de fumat, adică foarte foarte poftă.
Întrebarea este: Ce faci? Rabzi până la sfârșitul programului, fumezi în baie? Dar în clasă, sau oriunde în perimetrul școlar? Dacă te ai aflat în această situație, ai fumat vreodată înăuntrul școlii? (Baie, clasă etc.). Împărtășiți-vă poveștile și dați sugestii de soluții (dacă aveți inspirație)!

Acum urmează mai multe informații despre sondaj, pentru cine e curios: candidez pentru consiliul elevilor pe scoala iar elevilor le este interzis să fumeze afară. A fost un incident ce a implicat autoritătile -și în fine- problema nu e că fumează elevii. Copiii o să fie copii, nu ai ce face unui fumător, ci adevărata problemă este că simpla interzicere a fumatului nu va rezolva problema, ba din contră. Elevii fumează in clasă ceea ce consider că e și mai rău. Există pericolul de a declanşa alarme de fum, incendii privind scrumul de țigară şi etc, se poate deduce. Elevii liceului meu sunt revoltati ca nu pot fuma o țigăruşă in pauza de 10 minute. Răspunsurile voastre vor fi adunate pentru a crea o statistică pe care o voi folosi intr-o prezentare explicându-mi solutiile pentru această problemă. Aşa că îți mulțumesc dacă ai citit până aici.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"Elevii liceului meu sunt revoltati ca nu pot fuma o țigăruşă in pauza de 10 minute"

Saracutii de el, noi acum ar trebui sa le plangem de mila?

Sa fumeze acasa la ei. Fumatul in institutiile publice este interzis pentru oricine.

| PrajituraCuCaise explică (pentru suntserios):

Problema e ca nu se pot abtine si fumeaza in clasa si in baie, nu ca nu pot ei fuma

| suntserios a răspuns (pentru PrajituraCuCaise):

Sa se lase de fumat.
Ghinion.
Sau sa suporte amenzile.
Ghinion.

| PrajituraCuCaise explică (pentru suntserios):

Multumesc pentru constructivitate

| dullcat a răspuns:

Buna.Am terminat de mult liceul, dar voiam sa iti sugerez sa incluzi in prezentare si problema mucurilor de tigara, care sunt sigura ca ajung pe jos, iar colegii care fumeaza in clasa le arunca pe geam.Ai putea trece asta la dezavantaje, spunand ca daca ar exista o zona dedicata, lucrurile ar sta un pic mai bine in ce priveste aspectul de salubritate.In liceul meu la fel se spunea, ca fumatul e interzis, dar totusi exista o zona in spate langa terenul de sport, unde multi stateau la o tigara.De obicei profesorii cu rolul de diriginta/diriginte pentru bobocilor erau cei care atrageau atentia, insa, pe masura ce elevii inaintau in varsta nu se mai faceau observatii.

| PrajituraCuCaise explică (pentru dullcat):

Salut! Si noi aveam un colț pentru fumat cu tot cu găleată pentru aruncat mucuri si toti fumătorii erau desemnati de serviciu in functie de clasă ca sa mature mucurile, era o intelegere foarte ok si civilizata. Chiar nu stiu ce i-a apucat asa dintr o data, o fi fost o inspectie sau ceva habar n am.

| Hyperion7 a răspuns:

Eu nu fumez, însă am colegi care au făcut-o în clasa și în baie tocmai din motivul ca nu mai rezistau.
Avantaje in astfel de situații nu sunt, iar ca dezavantaje, printre altele, ar fi posibilele incendii produse de mucurile de țigară.
Părerea mea e că fumătorii ar trebui să aibă zone special amenajate pentru a-și satisface nevoia.

| PrajituraCuCaise explică (pentru Hyperion7):

Nici eu nu fumez. Si eu m-am gandit la un loc amenajat pentru fumatori, poate chiar si un program pentru fumat (ex. De la ora x pana la ora y se poate fuma). M am gandit si la optiunea sa ne lase sa iesim din incinta scolii in pauze. Mie oricum mi se pare inuman sa tii elevii 6-7 ore fara acces la apa potabila si mancare (alti presedinti CŞE au incercat sa redeschida chioscul scolii si nu s-a putut sub nicio forma a se negocia cu directoarea, posibil dupa cazuri de imbolnavire din pricina mancarii servite acolo). Dar asa, chiar nu mai sunt probleme legale in legatura cu fumatul efectiv pe proprietatea scolii.

| Hyperion7 a răspuns (pentru PrajituraCuCaise):

Și mi se pare o idee ideala, deci da

| anonim3248 a răspuns:

În liceu foarte bun și cu director foarte rău se fuma numai în WC băieților.

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

Erau 3 etaje și pe fiecare etaj se fuma în WC băieților de elevii care învățau pe fiecare etaj.