| JustMe6378962 a întrebat:

Sa incepem cu inceputul: Pe la inceputul semestrului m-am indragostit de un baiat. La inceput am crezut ca o sa imi treaca, dar pe parcurs chiar mi-am dat seama ca nu pot sa stau o saptamana fara sa il vad. Ei bine, eu nu sunt o persoana foarte tupeista, asa ca in prima zi de scoala de dupa vacanta de primavara, am pus-o pe o fata sa-l intrebe( si de fapt sa ii zica ca imi place de el). El nu a zis nimic. De atunci, am crezut ca ma place, pentru ca de exemplu se tot uita la mine, sau cand se suna de intrare la scoala, mereu intra fix dupa mine. Dar de cateva zile simt ca se indeparteaza...sad. Si nu stiu ce sa fac! Voi credeti ca ma place? Si ce ar trebui sa fac, ce ar trebui sa-i spun?

10 răspunsuri:
| CandyTetris a răspuns:

Probabil se tot uita la tine fiindca astepta sa-i dai un semn sau ceva si daca tu nu ai zis nimic s-a retras la locul lui ca sa nu para penibil.

| sophieLY a răspuns:

Bună!
E cam nasol că nu eşti tupeistă, eu câteodată mă înţeleg mai bine cu băieţii (cu unii) decât cu fetele. Oricum, te sfătuiesc să te obişnuieşti să fii mai de gaşcă, mai prietenoasă, şi să intri tu în vorbă cu el, pentru că eu nu aş avea încredere în nimeni să intre în vorbă cu el. Ţi-l poate sufla uşor dacă o laşi să-i vorbească. Îţi zic din experienţă că nu e ok să laşi o fată să se bage între voi, mai bine pune un băiat să vorbească cu el, că e mai sigur (vezi să nu fie gay).
Baftă!
Pa pa!

| daηă a răspuns:

Încearcă să intri în vorbă cu el și fii tupeistă, fă-ți curajul să-l întrebi dacă te place.

| Andreeaaaaaaaaa a răspuns:

laughing))))))))

| LiviuCristy a răspuns:

E greu daca nu esti o persoana "tupeista"
Ar trebui sa iti faci curaj cu altii baieti dar nu in preajma lui ( nu stiu ce varsta ai dar trebuie sa ai incredere in tine si sa nu o dai in bara atunci cand il intrebi pentru ca va fi nasol pentru tine)
Daca nu vrei asa atunci parerea mea si cea mai buna este sa fii directa si gata cu toate planurile facute de acasa cu momentul in care il intrebi daca vrea sa mergeti in parc la terasa etc.
Trebuie sa ai in calcul ca desi te poate placea el poate fi distant si sa nu iti arate asta
Intri in vorba cu el
Variante :
1. Accepta, si atunci tu trebuie sa nu cazi la picioarele lui ( puteai sa il intrebi foarte bine pe "prostul", "uratul", "plinutul" clasei si nu cred ca reactionezi asa in fata lor. Un simplu zambet sau un mic contact e de ajuns
2. Nu accepta sau reactioneaza intr-un mod care tie nu iti place.
Pai sunt mai multe motive si anume ca ai dat-o in bara la punctul 1 desi nu mereu. Daca nu a acceptat e ok, el stie asta (de la tine de la prietena ta, daca i-a zis sau nu )
Parerea mea este ca daca alege varianta a doua inseamna ca nu te merita si nu are rost sa umbli dupa el
Eu zic ca te place din moment ce se uita fix dupa tine si cand alegi sa faci un pas sa ii spui sau nu alege un moment unde sa fiti cat de cat singuri asfel sa nu il pui pe el intr-o situatie penibila si sa refuze chiar daca tine la tine ( la mine parcul e ideal )
A ...si aranjeaza-te si tu putin, nu ceva strident gen sa iesi in evidenta ca o papusa ...asa putin, roaga prietenele happy

| JustMe6378962 explică (pentru LiviuCristy):

De ce e asa de grea viata asta? Adica nu putea sa fie mai simpla? Nu puteai sa stii cand cineva te place, si sa reactionezi imediat? De ce vor baietii ca fata sa faca primul pas?

| cami13 a răspuns:

Dupa parerea mea daca ii placea de tine ii spunea prietenei tale ceva... si in legatura cu faptul ca se uita dupa tine, asa fac baietiiwinking

| JustMe6378962 explică (pentru cami13):

Da dar cred ca nu i-a zis nimic prietenei mele fiindca erau de fata prietenii lui.

| Andreeaaaaaaaaa a răspuns (pentru JustMe6378962):

O dododo, saracutalaughing))))))))))

| ellamary a răspuns:

Pai incearca sa fii un pic mai tupeista, incearca sa te bagi in vorba cu el, sa il intrebi ce face, ce ora are, ce a facut, daca a luat vreo nota...si incearca sa te apropii de el daca in caz ai vreo prietena care il cunoaste sa fi cu ea cand vorbesti ca dupa sa nu te creada disperata...cautai adresa de facebook si dai cerere de pritenie (daca nu il ai la prieteni)si intreaba-l ce face ca asa poate va crede ca nu ai ce sa faci, ca te plictisesti.dar mai intai afla daca ii place lui de tine si dupa daca ii place ii zici daca nu lasa sa mai treaca timpul, sh poate o sa il uiti.