| WhatABeautifulDay a întrebat:

Sa zicem ca copilul tau are peste 18 si se muta. Daca e inca la liceu sau e la colegiu, ca parinte ai voie sa te duci si sa ceri noua sa adresa? Poate institutia de invatamant sa aiba o problema daca elibereaza aceasta informatie parintelui deoarece ar fi considerata o incalcare a protectiei datelor personale avand in vedere ca copilul este major?

NU e o situatie reala, scriu o mica poveste si pentru asta am nevoie de informatie asa ca vreau doar raspunsuri direct la subiect. Multumesc.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tot copil va fi pentru parinti. Indiferent unde merge. Institutia are dreptul sa faca asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca copilul tau se muta la 18 ani, ii ceri lui adresa unde se muta, nu te duci la scoala, ca nu-i treaba scolii sa tina evidenta adresei copilului. Oricum fara consimtamantul lui, nu-ti poate da nici o informate.

| Andreeush a răspuns:

Nu cred că instituția ar refuza să ofere informații părinților. Chiar dacă copilul e major și poate lua decizii singur, părinții au dreptul să se intereseze de el.