| deea_15 a întrebat:

Problema mea este ca trebuie sa port ochelari, dar sunt foarte complexata de lucrul acesta si nu ma simt deloc bine cand ii port(pe strada, la scoala, etc.). Pur si simplu nu pot sa fiu eu insami, nu ma simt bine purtandu-i, dar trebuie sa ii port, deoarece nu vad prea bine la distanta, iar lucrul acesta a devenit destul de deranjant in ultimul timp, asa ca trebuie sa-i port. Cum pot scapa de acest complex?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asculta-ma pe mine. Nu ai de ce sa te simti complexata. Eu port ochelari de mic, din clasa I-a. Si am -8, asa ca nu am incotro si trebuie sa-i port. Trebuie sa iti cauti o rama care sa se potriveasca fizionomiei tale. In felul asta o sa arati bine. Ochelarii te fac sa ai un aer mai inteligent. Nu o spun eu, o spun toti, ma refer la cei care nu sint rauvoitori si care vor sa te raneasca. In plus de asta, nimeni nu-i perfect. Gindeste-te la asta. Fiecare are cite un defect, o durere. Chiar si fetele pe care le vezi la concursurile de "miss", ascund ceva. In ciuda faptului ca sint frumoase si au corp frumos. Mai mult de atit, cind o sa se indragosteasca cineva de tine, te va iubi pentru ceeace esti, nu pentru altceva. Asa ca, ai destule motive sa nu te simti complexata. Si apropo, mi-am amintit o chestie desteapta. Winston Churchill spunea "daca vezi pe cineva cu nasu pe sus, arogant, imagineaza-ti-l pe wc cum se screme." laughing Intelegi?

11 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, nu ai de ce sa te simti compexata ca nu esti singura care poarta, gandeste-te ca sunt important pentru ochii tai si pentru vederea ta si cred ca e mai importanta sanatatea ta decat ce cred altii, daca totusi ai dori o schimbare, atunci eu zic sa porti lentile de contact care nu se vad si sunt practice...

| xD101 a răspuns:

Daca nu suporti ochelarii puneti si u lentile.

| Mixed a răspuns:

Nu mai fi complexata .nu esti singura care poart ochelari...
Anu trequt am avut-o colega ...si-a pus ochelari numa ca sa fie la moda ...ca isi m pusese unalaughing prietena ei cea mai buna...oh go on asa ca stai linistita si fii mandra de ochelarii tai ...sunt considerati un accesoriuhappy

| www a răspuns:

Da, esti frustrata, pune-ti lentile, eventual du-te la un psiholog, eu chiar nu pot sa intelg acest complex, e stupid.

| :x:Xj.b:X:x. a răspuns:

Alege-ti un model care sa iti placa si sa se potriveasca pentru tine, priveste multimea de fete care poarta ochelari si cu toate astea sunt dragute, sunt placute de ceilalti. dupa un timp o sa te obisnuiesti cu eiwinkingdaca tot nu reusesti.incearca lentilele de contact:'

| pypa007 a răspuns:

Sa scapi de ochielari trebuie sa faci operatie la ochii daca operatia reuseste inseamna ca nu mai poti purta ochielari sau mai e lentine de conctat da e foarte scumpii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu incerci cu lentile de contact? sunt foarte comode, estetice si sa stii ca nu sunt exagerat de scumpe, au un pret accesibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti inteleg cel mai bine acest complex, crede-ma. POrt ochelari de 3 ani si pur si simplu ii URASC! nu ii suport, de cand eram mica nu suportam ochelarii! eu ochelarii nu i-am purtat pe strada, am preferat sa mi se inrautateasca vedera(de la 0. 50 la un ochi si 1 la celalalt am ajuns la 1. 75 la un ochi si la 2. 50 la alt ochi). asa ca, acum am 14 ani si pot lentile de contact si le ADOR! ma simt mult mai bine cu lentile! dar mereu asa se intampla, celor carora nu la plac ochelarii ajung sa ii poarte, iar care si-ar dori sa poarte nu au probleme cu vederea.si ai incredere in mine, niciodata nu vei scapa de acest complex, si probabil vei ajunge sa apelezi la lentile. cei care nu au probleme cu vederea nu pot intelege ce chin e pentru noi sa purtam ochelari. BAFTA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am vrut ochelari de cand ma stiu... mie mi se pare ca sunt un accesoriu cool, in zilele noastre, foarte multe persoane isi doresc ochelari, chiar daca nu au nevoie. jumatate dintre colegii mei si-au facut ochelari "falsi" doar pentru ca li se pare tare. incearca sa iti gasesti o pereche "la moda", care sa iti vina bine.

| Andrei_6051 a răspuns:

Eu iti recomand atat tie cat si la restul de aici sa folositi tehnici naturiste de imbunatatirea vederii pe care eu le folosesc.
daca vreti sa aflati si voi de ele, vedeti pe www.renuntalaochelari.com

| bill a răspuns:

Nui asa rau.Am avut o iubita care a avut ochelari si sincer nu m-a deranjat. Dupa un timp o sati placa si o sa veizi ca nu-i asa rau.