| XanderLightBow a întrebat:

Sal, sunt slab, dar am o " gusa " cam maricica crying. Vreau sa ma ajutati si pe mine, spuneti-mi ce trebuie sa mananc sau ce exercitii sa fac, ca sa scap de ea,
Funda pentru raspunsul care da rezultate pana luni, vreau sa arat bine in continuare, pls ajutor!

1 răspuns:
| Innocence a răspuns:

Bună.
Ei bine, acea "guşă" de care pomeneşti ar putea fi cauza altor afecţiuni. Vorbeşte cu părinţii sau dacă eşti major, prezintă-te la un medic endocrinolog să te asigure că nu ai vreo problemă cu glanda tiroidă.
"Gusa endemica reprezinta o afectiune raspandita, caracterizata prin marirea glandei tiroide. Se intalneste la 5-10% din populatia unei anumite regiuni, endemice gusei, unde exista o insuficienta de iod in apa, sol, produse alimentare."
"Manifestari clinice:

- in gusa simpla, manifestarile clinice constau doar in marirea tiroidei, cat timp statusul metabolic este normal;
- in gusa cu hipotiroidism simptomele cauzate de marimea tiroidei(senzatie de constrictie la nivelul bazei gatului, senzatie de presiune)sunt acompaniate de semne si simptome de insuficienta hormonala(slabiciunea musculara, astenie, somnolenta, constipatie, intolerantala frig, crampe musculare, menoragii, sindrom de tunel carpian); scadeactivitatea intelectuala, scade apetitul, crestere in greutate; paruldevine uscat si are tendinta de a cadea, pielea devine uscata; scadeauzul; vocea devine inceata si ragusita; in final apare mixedemul cufacies inert, inexpresiv, rarirea parului, edeme periorbitale, marirealimbii, paliditate, tegumente reci, aspre si cu consistenta de aluat);
- in gusa toxica multinodulara cu durata crescuta se poate produce osecretie crescuta de hormoni tiroidieni."
Nu încerc să te sperii. Să dea Domnul să nu fie asta problema. Dacă eşti sigur că nu ai nicio problemă cu această glandă tiroidă, pentru diminuarea BĂRBIEI DUBLE ai putea să încerci următoarele:
- corectează-ţi poziţia când stai în şezut, nu ţine capul plecat şi bărbia în piept;
- cum îmi spune mama mereu :"nu dormi cu perna ridicată!"
- "capul sus!", încearcă să stai mai mereu cu bărbia ridicată
- fă-ţi masaj cu degetele in zona gâtului
- consumă legume, fructe proaspete
- veşnicul "bea multe lichide! măcar 1, 5 L de apă pe zi"
Am fost în aceeaşi situaţie ca tine dupa ce am luat în greutate cam 10 kg. La corp nu am slăbit considerabil, dar bărbia dublă care mă făcea să arăt ca un "purceluş" şi să-mi strice fotografiile s-a diminuat laughing.
O zi bună in continuare!