| Tiger7777 a întrebat:

Sal TPU sunt clasa a 8-a si mi-e frica pentru ca vine Evaluarea Nationala. Eu ma pregatesc in fiecare zi cate 2-3-4 ore pentru examen (depinde, cateodata chiar si 5), dar nu e ca si cum as fi tocilar, am prieteni, ies in oras, la scoala am note de 7-8-9. Am emotii mari si mi-e foarte frica de acest examen... ce ar trebui sa fac ca sa mai scap de emotii si de frica? Dau funda! big grin

Răspuns Câştigător
| CosminAka123 a răspuns:

Tinere, am trecut si eu de acest test fara sa invat mare lucru inainte de examen. Mai ai cateva luni, nu te stresa prea mult deoarece stresul nu face decat sa-ti ingreuneze situatia. Daca ai invatat in cei 4 ani de generala, ai medie buna, nu ai de ce sa te temi. Incearca sa fii relaxat, daca stai cu emotii nu rezolvi nimic. Daca ai notele alea, sigur sunt pe merit si il vei lua fara probleme.Eu dau bacul la anul, ala este examenul vietii, dar n-am emotii! Relaxeaza-te, poti repeta toate definitiile si genurile pe care le ai. Asculta muzica in casti, fa-te sa uiti de examen caci te vei ajuta! Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru CosminAka123):

Bacul este "examenul vietii"? Bacul este un examen foarte usor, poti lua un 8-9 lejer.

O sa fie MULT mai usor decat examenele de la facultate ( daca dai la o facultate serioasa ).

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa continui sa lucrezi, poate chiar si mai mult decat o faci deja, cu cat esti mai pregatit cu atat devii mai sigur pe tine.
Sa lucrezi si teste sa vezi cat ai luat, dar facute in conditii de examen: pe ceas, liniste, si facut doar din ce stii fara niciun fel de formula sau inspiratie.

| IuliaPV a răspuns:

Nu există un remediu pentru a scăpa de frică sau de emoții.Şi eu sunt clasa a 8-a şi metodele mele sunt de a sta mereu calmă fără să-mi amestec gândurile. Gândeşte-te că e doar un test, nu e ceva pe viață şi pe moarte sau nimeni nu se bazează pe nota ta cu ceva important.Cu frica nu vei reuşii nimic. Exersează astfel încât să ai siguranță în tine (moderată). Succes la examen!