| AlexPanda123 a întrebat:

anul viitor mai exact in vara o sa am evaluarea națională și voiam sa va intreb cum ar trebui sa aloc timp pentru fiecare materie.Chiar dacă sunt un elev relativ mediocru media mea in clasa 5a 8.50, clasa 6 9.11, clasa 7 9.12. Vreau sa iau note mari in examen cel mai bine ar fi peste 8.50 la ambele.Intrebare este cum sa o fac cum sa iau note mari, eu am ambiție dar nu stiu secretele elevilor de nota 10 ca sa zic asa...

2 răspunsuri:
| Aligator0108 a răspuns:

Bună!

Caută un profesor cu care să faci meditații în particular, preferabil nu profesorul actual.
Un profesor de meditații îți va cere 50 de lei pentru două ore.
Eu, precum și restul foștilor colegi făceam 2 ore pe săptămâna la română și matematică. (2 la română și 2 la matematică), unde făceam atât materia de clasa a VIII-a, precum și recapitulare la lecțiile din clasele V-VII.

De asemenea, s-ar putea să faceți pregătire pentru evaluarea națională și la şcoală. Noi făceam, pe lângă orele din orar, două ore de pregătire suplimentară la matematică pe săptămână.

Cum îți aloci timp pentru celelalte materii?
Normal, profesorii ar trebui să vă lase mai ușor cu învățatul la alte materii, pentru ca voi să vă concentrați asupra evaluării naționale.
Dacă ai un test, o ascultare etc. pregătește-te din timp, nu lăsa totul pe ultima sută de metrii. Dacă ai test marți, pregătește-te din weekend. Învață lecția/lecțiile de atunci, citești încă o dată ce ai avut de învățat dimineața și înainte de culcare și vei vedea cât de eficientă a fost această metodă.

Nu există niciun secret pentru a fi un elev de nota 10. Contează numai ambiția. Degeaba ai media 10 dacă nu știi altceva decât ce predă profesorul.
Asta poate fi un dezavantaj dacă nu gândești logic.

Mult mai pe scurt, organizarea e cheia. Încearcă să îți aloci timp atât pentru meditații, cât și pentru școală. Va fi mult mai lejer anul ăsta, mai ales că profesorii nu vor pune mare presiune pe tine.

Numai baftă!