| Anonime23e4 a întrebat:

Am cancer la gat?

Salut TPU, am o intrebare. Acum o saptamana am fumat pentru prima data, o tigara, doar ca nu mi-a placut si mai mult tuseam cand o fumam ca nu stiam sa trag in piept. Ei bine, zilele trecute am racit si tusesc foarte foarte mult, sa fie de la raceala sau de la faptul ca nu am tras in piept si acum am cancer la gat?

Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la fumat nu faci cancer in gat, ci cancer pulmonar (adica la plamani), fiindca fumutul iti intra direct in plamani si numai dupa ani de fumat intens, faci cancer.
Iar ce ai tu acum, cu tusea asta urata poate fii infectie cu COVID!

Cancerul in gat se face de la infectia cu HPV (Human papiloma virus), nu de la fumat sau de la baut rece, ori gripa sau raceala.

| Eireann a răspuns (pentru Violleta2022):

"Tobacco. Tobacco use includes smoking cigarettes, cigars, or pipes; chewing tobacco; and using snuff. It is the single largest risk factor for head and neck cancer. Researchers estimate that 70% to 80% of head and neck cancers are linked to tobacco use, and the amount of tobacco use may affect prognosis, which is the chance of recovery"

Fumul nu are cum sa ajunga direct in plamani - trece prin gura, gat si trahee pana ajunge acolo.
HPV- ul este un factor de risc dar nu este singura cauza directa a cancerului de gat.
Si cancerul in gat nu se face de la o tigara, stai linistit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu.
2. De la răceală.
Dar dacă continui să fumezi, o să ai și cancer.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu chiar, dar nu mai fuma, asa 100% nu o sa te mai gandesti la aceste intrebari big grin

| Wr3nch a răspuns:

Nu faci cancer la gat de la o tigara in o saptamana. Il faci cu un pachet pe zi pe mai multi ani.

Răspuns utilizator avertizat
| salieri84 a răspuns:

Pentru un consult medical, ai la indemana spitale sau cabinete medicale private. Nu astepta raspuns de la niste useri profani, de pe TPU. Eu, din pacate, nu am stetoscop si nici nu te pot scana cu raze x de la distanta. Multa sanatate si curaj de a merge la medic.