| MadaraUCH a întrebat:

am niste blugi albastru deschis. si au pete de iarba. ceva idei sa le scot? :-s funda.

4 răspunsuri:
| Bernoullie a răspuns:

Baga blugii in clor si tine-i 1 ora

| Agentuu a răspuns:

Ăăăă...iei o foarfeca? Pune putin Vanish pe ei si o sa se duca.

| Bestxl a răspuns:

Incearca lamaie cu sare.

| BaiatCuStil88 a răspuns:

Salut!

Poti incepe cu un "tratament" pe baza de detergent – dizolva o masura intr-o cantitate mica de apa calda, aplica pe tesatura pentru 15 minute, apoi freaca pata cu o perie cu dinti moi; clateste in abundenta cu apa, apoi spala normal, la 30 sau 40 de grade.

Daca verzeala persista, continua cu o solutie dintr-o parte otet si doua parti apa, aplicata cu ajutorul unei periute de dinti. Clateste des cu apa rece zona, ca pata sa nu se intinda, apoi spala la 30 de grade cu un detergent pe baza de enzime sau oxigen activ.

"Tratamentele" finale, care promit exterminarea definitiva a petei, sunt detergentul lichid de vase si alcoolul sanitar, adica spirtul. In functie de dimensiunea petei aplica detergent lichid pe pata, lasa sa actioneze 5 minute, dupa care tamponeaza zona cu o carpa imbibata in spirt. Pana acum, pata ar fi trebuit sa se evaporeze deja. In caz contrar, spala normal, la 30 sau 40 de grade.

Bafta!