| ralluralluka765 a întrebat:

Am o problema la școală. Într-o zi eu eram lângă ușă clasei si am observat ca s-a rupt. Apoi le-am zis colegilor ca s-a rupt si au inceput sa strige ai rupt ușă ai rupt ușă o platesti dar nu am rupt eu, eu doar am văzut ca era lăsată in jos pe o parte.Peste aproape 2 saptamani a venit doamna directoare si ne-a spus ca dacă găsim suspect o plateste ala daca nu o plătim noi dar cu siguranță toți o sa dea vina pe mine chiar si cea mai buna prietena a mea. Offff daca toți o sa dea vina pe mine ar trebui sa plătesc 3 milioane sa repar ușă. Ma pis pe ea de usă ca oricum era rupta la o balama. Va rog dați-mi raspunsuri cat mai repede. Cum sa-i conving pe colegi ca nu am rupt-o eu si sa o plătim cu toții ca fiecare are partea lui de vina. Fiecare a tras de ea. Fiecare a trântit-o de mii de ori. Va rog din tot sufletul ajutati-ma!

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Se pare că mai trebuie să cercetezi în dex sensul cuvântului "prietenie" și vei constata că nu ai prieteni în acea clasă, și dacă ai spus "cea mai bună" îmi permit să deduc că nu ai prieteni deloc. Nu știu cât de bine este. Acum e logic că celorlalți nu o să le convină să plătească nimic, deci un fraier ca fiind țapul ispășitor este foarte bine venit. Reține ce ți-am spus legat de prieteni, o să fie nevoie să știi asta o viață. Acum pari foarte naiv/ă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa convingi pe nimeni de nimic. In caz ca te intreaba directoarea daca ai rupt-o tu, ii spui ca nu.
Daca iti zice ca trebuie sa o platesti tu (ceea ce nu prea cred), vii cu mama sau cu tatal tau la scoala si iti spun eu ca sigur o sa-si schimbe ideile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU o sa-i convingi nici cum pentru ca sunt niste vipere jegoase care nu te vor intelege chiar daca spui asta cu adevarat, din pacate va trebui s-o platesti dar eu cred ca ve-i trage o lectie importanta din intimplarea aceasta, incerca sa le lamuresti parintilor, ei te vor intelege cred, si nu uita deacum incolo cat de blanzi nu ti s-ar parea oamenii oricum te mananca de viu apoi se ucid unii pe altii, fiindca an zilele de azi e asa.
Doar bine.