| norbee1994 a întrebat:

Sall TPU: as vrea sa va intreb care sunt meseriile viitorului, ca in ziua de azi trebuie sa ai noroc si bani, as vrea sa imi ziceti experiente de ale voastre cum ati ajuns bogat sau ce va placut la meseria aia de ati facut din ea cariera sper ca ma intelegeti ce vreau sa va intreb. happy

2 răspunsuri:
| Danutza27 a răspuns:

Ca sa faci o anumita meserie trebuie sa fii pregatit =sa ai si ceva carte si o diploma, Bogat vei ajunge foaaaaarte greu prin munca cinstita si vezi ca sunt foarte putini oameni bogati pe la noi raportati la populatie. Daca doresti o meserie care sa te sustina financiar si sa nu duci grija zilei de miine care sa fie compatibila prin toata lumea :electrician.instalator,frigotehnist.Poti visa la ing, dar unde vei gasi un loc de munca =nicaieri, o sa intrebi de ce? simplu industria Romaniei=0 invatamintul nostru este mai prost ca al lor dupa vagoanele de reforma. Banuiesc ca esti la liceu, daca doresti sa mai ai vacante 4 ani musai trebuie sa iei Bacul apoi o particulara si musai un masterat problema se pune mai departe=0 o sa zici de ce? Re si vinzatoarea de la mezeluri din coltul strazii are studii supeioare si masterat si asteapta de niste ani buni poate poate, dar nimic Coafeza mea idem cu masterat la managementul resurselor.Vei primi sfaturi sa faci meseria care-ti place, este corect si asa dar socoteala de acasa si cu cea de pe piata fortei de munca nu se potrivesc. Daca nu este sub demnitatea ta poti incepe un curs de calificare de electrician sau frigotehnist si dupa ce termini liceul poti sa practici meseria si faci mai departe ce doresti Recomand frigotehnist ca sunt cei mai putini si de bani nu duc lipsa.Eu vreau sa il inscriu pe sotul meu la ASSD Buc la cursurile de electricieni si la frigotehnisti deoarece sunt meserii complementare si in viitor instalator.

| norbee1994 explică:

Nu