| anonim_4396 a întrebat:

haii sa trec direct la subiect nu am prieteni si sunt foarte singura, si inca o problema sunt al naibii de timita cum sa scap de asta vreau sa fiu mai cu tupeu

5 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Asa am fost si eu.Nu aveam prieteni si toata ziua stateam in casa gandindu-ma la colegii mei care sunt cu gasca pe afara... Dapai pana la urma am devenit asa mai...stiu bancuri si asta mi-a ridicat "nivelul"big grin.Si sunt baiat, deci cand de mine isi bate cineva joc, isi bate in continuare.

| Dilavia a răspuns:

Scumpo eu nu am cum sa te ajut dar am un sfat uitate la dysney chanel si vezi cand este filmul rebela de la radio este vorba despre o fata timida si rusinoasa care lucreaza la radio si eu eram timida dar acest film m-a facut mai tupeista si mai rea sincer filmul te va inspira pentru ca este vorba despre o fata care tremura toata cand este chemata la tabla nu are prieteni si nu vorbeste si o sa vezi cat de tare ajunge dupa ce isi invinge emotiile succes sper ca acest fil te va ajuta daca nu il prinzi la tv cautal pe net ca il da si pe net si e si dublat in romana ti-as zice si situ dar l-am uitat bafta cu filmu si emotiile pa pa

| andrapaduraru a răspuns:

Draga mea, si eu sunt exact la fel si de mult timp imi doresc sa am si eu un sau o prietena adevarata! De ce? Pentru ca toate prietenele pe care le-am avut m-au folosit cum au stiut mai bine. De atunci am devenit foarte timida si in majoritatea timpului sunt trista. In acest moment am o singura prietena... daca se poate spune asa, deoarece nu prea am incredere in aceasta prietena. Si sincer cred ca si ea e o mincinoasa pentru ca se supara din niste motive banale si considera ca de fiecare data are dreptate. Imi si PREDA lectii de viata de parca eu nu stiu ce inseamna cu adevarat sa iti traiesti viata. Eu sunt o fire romantica si cand devin suparata sau nervoasa incep sa fiu mai cu un umor negru si ea imi spune ca o copiez.(este genul de persoana care e cu 50% mai buna decat Damon Salvatore din Vampire Diaries) Am inceput sa nu mai imi pese ce spun altii(gen ca sunt nu stiu cum sau ca ma comport. Nu mai conteaza. Cuvinte urate.) Colegii mei(sunt in clasa 7) nu sunt tocmai niste ingerasi. Si de fiecare data ma iau la misto ca sa zic asa. Dar sincer eu ma cunosc mult mai bine si am inceput sa ma pun pe scantei cu ei daca stiu ca am cu ADEVARAT dreptate. Iar prietena mea, daca nu ii convine asa cum sunt sa isi ia talpasita. Intr-o prietenie trebuie sa nu ai secrete(doar daca sunt majore) nu trebuie sa minti. Trebuie sa fii loial in tot sensul cuvantului si asta incerc sa fac dar asa zisa prietena e exact opusul. Ca sa mai cu tupeu, trebuie sa gasesti o "tinta" care sa te ajute sa devii asa. Trebuie sa exersezi si sa ai incredere ca ceea ce faci e bine. Trebuie sa ai vointa in primul rand. Parintii mei m-au crescut asa cum scrie la carte si ii admir pentru asta. Dar daca esti un om generos toata viata si dragut, toata lumea te va calca in picioare. Trebuie sa inveti sa lupti si de asemenea sa inveti strategii. Trebuie sa fii tare ca sa nu te calce nimeni in picioare, dar de asemenea nu trebuie sa devii un om fara personalitate sau bun simt. Trebuie sa fii intr-un fel un om care sa fie apreciat. Prin asta se fac prietenii, apreciere. Trebuie sa stii cum sa ai, cum sa iti spun, bunele maniere dar in asa fel incat sa nu scazi din gratia celorlalte persoane...adica sa nu pierzi "luptele". Totul e ca un joc de sah. Dar trebuie sa stii si cand sa pierzi. Si inca ceva. Vor fi intotdeauna oameni care nu vor sti ce suflet bun ai cu adevarat. Deoarece ei judeca doar faptele pe care le vad pe moment. Nu te cunosc personal. Dar ca sa atragi lumea langa tine trebuie sa iti creezi un caracter frumos. Sa stii un lucru: cred ca doar 1% din intreaga lume stie ce inseamna aia un prieten adevarat si stie cum sa fie unul. Sper ca te-am ajutat. Nu uita: vointa si putere si o logica foarte buna.

| GreenEyed a răspuns (pentru andrapaduraru):

Foarte bine spus!:*...este foarte adevarat ca prietenii buni se gasesc FOARTE greu.

| andrapaduraru a răspuns:

Problema e ca atunci cand doresti sa devii pritena cu un grup de copii sau adolescenti cum doresti tu, devii alta persoana decat esti cu adevarat. Ca sa fii prietena cu acel grup trebuie sa te comporti ca ei s.a.m.d. S-ar putea sa iti schimbe radical comportamentul si admiratia care ai trezit-o altor persoane pentru tine, chiar daca nu stii asta, va disparea. Cel mai bine e sa fii tu! Am incercat si eu sa devin mai populara, dar parca eram o pitipoanca. Scuze de limbaj! Si sincer nu prea mi-a placut. Abia atunci mi-am dat seama ca existau unele persoane care ma placeau asa cum eram la inceput. Am decis ca era mai bine sa ma schimb inapoi cum eram pentru ca atunci cand devii popular te certi cu toata lumea si cu parintii si o groaza de persoane pe care nici nu le cunosti. De ce? Pentru ca unii sunt gelosi pe ce ai. Atunci cand nu esti populara esti invizibila iar pe de alta parte e mult mai bine. Parerea mea e sa nu te schimbi si sa cauti pe cineva care te apreciaza asa cum esti!