| anonim_4396 a întrebat:

nu stiu ce sa mai fac tata nu vrea sa mai lucreze mama plange in fiecare zi ca nu are bani dar tata bea in fiecare zii vine pe la 9 10(de unde naiba are el bani de TIMISOREANA in fiecare zii nu stiu) acasa odata a luat tot salarul mamei si la baut si nu am mers 2 saptamani la scoala ca nu avea mama ce sa-mi dea ce sa mananc (so sad) tata nu vrea sa lucrez n Romania pe 15 miliane lol ce om nebum (asta am spus si eu) el nu vrea sa lucreze in RO ca nu castiga mult si asa nu mai lucreaza ca el crede ca induioseaza pe cineva ca nu prea are familia mea ce manca daca puteti face ceva sa-mi spuneti ceva ce sa fac sau un numar de telefon care ofera de lucru in strainatate ca poate raman fara curent si imi fac temele la 12 W mama plange in fiecare seara tipa la mine si la fratele meu ca el bea tot timpul si nu face nimic sta acasa si isi cauta (nu-mi permite TPU sa spun ) pe facebook cai verzi pe background noi dintr-o familie buna eram un copil bine imbracat cu o situatie financiara nu chiar modesta am ajuns vai de capu` meu nu vreau nu stiu ce donatii dar vreau sa-mi dati un nr de tel pentru ceva de munta in strainatate pentru tata el ce stie sa faca e sa-mi BIP nervii mei si ai mamei mele si sa fim mai seriosi el ce stie sa faca e in constructii are si scoala sau orice ce nu cere studii superioare stie ceva germana si daca ii spun sa se intoarca inapoi la vechil loc de munca spune ca el nu vrea sa lucreze pe nimic el a mai fost o data si a luat 2000 de euro am trait bine 2 luni dupaceea au venit problemele deci a 3 a oara orice oferta e bine venita

6 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Ok..pentru ca ai o problema serioasa o sa ignor toate greselile de gramatica, fonetica, ortoepie si exprimare. Problema e serioasa, ar trebui vorbit cu cineva. Cu un psiholog in primul rand (pentru tatal tau). Poti cauta slujbe pe mai multe site-uri de recrutare: bestjobs, myjob, ejobs, tjobs (toate.ro) dar si pe tocmai.ro. Spunele rudelor, prietenilor lui, ceva trebuie facut si cineva trebuie sa te ajute sa iei atitudine.

| Justananonim a răspuns (pentru TheAce):

Da dar astea a mai incercat si a pierdut 500 de euro toti agentii comerciali dau teapa daca ai putea sa-mi lasi tu numarul unuia serios macar nu care da teapa asta am scris si in textul meu

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau. Aiii de capu tau! tu ai o problema mare. Dar iti pare normal sa-i cauti tu de munca tatalui tau pe salariu mare? Sau iti pare normal sa-l lasi tu de bautura? Nu cumva te depasesc aceste probleme?
Eu zic asa : 1. Adu-i aminte mamei tale care-i sunt prioritatile : copii si casa.
Daca doar ea castiga bani, sa se invete sa-i dramuiasca, eventual, sa ii ascunda de tatal vostru, cu ORICE pret.
2. Cauta pe cineva din familia tatalui sau a mamei, care ar putea discuta cu tatal tau. Discuta, in sensul asta : ma, daca nu-ti vezi de casa, nevasta si copii, mama dracu te ia. Fac un pic haz de necaz, insa tu stii ce vreau sa spun. Cauta pe cineva cu autoritate din familie, care sa-l scuture pe tatal tau.
Mi-am spus si eu parerea. Poate gresesc, dar as vrea sa-ti dau putere si intelepciune sa treci tu, personal peste astea. Ca nu este normal sa rezolvi tu problemele adultilor. Te-am tzucat, si ai grija de tine.

| ema_2625 a răspuns:

Cauta un loc de munca in orasul tau, apeleaza sa te ajute macar cu o vorba buna rudele.

| Steffani a răspuns:

Cauta pe site-ul asta un job potrivit pentru tatal tau :http://www.tjobs.ro/
Totusi, bun nu-i convin salariile dar si aia 1500 ron sunt buni decat nmc. vorbeste cu mama ta si spune-i sa aiba o discutie foarte serioasa cu tatal tau ca asa nu se mai poate. Dupa ce ca nu lucreaza mai si bea si mai si cheltuie salariul mamei tale. Mult noroc :*

| Justananonim a răspuns (pentru Steffani):

Am incercat si nu gasesc nimic acolo... si vorbesc serios pentru toate siturile de genu` din Romania