| Rosolinul a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a un an foarte important. De pe clasa a-5 a am inceput sa fac meditatii la mate si engleza. La amandoua am avut medii de 8 si 9 dar acum am inceput si la romana. Sunt praf cu notele mai ales la mate. Deci nu mai pot invata. Oricum dupa parerea mea sunt cam praf la scoala. Am avut medii doar de 8, 50 sau 8, 75 slabe dupa parerea mea. Cand vad ce am de invatat si vad cat e ma ia cu dureri de cap la propriu si cand ma apuc sa invat ma gandesc tot la altceva. Deja am luat doi de 4. Nu mai rezist asa. Nu am timp de nimic. Doar scoala casa meditatii. Va dau un exemplu: Martea am 7 ore iar la noi la scoala se incepe la 8:30. Dupa ce vin la ora 3:30 mananc si fac naveta 20km cu masina cu mama pana la meditatii si ajung la 8 si ceva acasa apoi ma apuc de invatat si scris pt miercuri unde am in orar 2 ore romana 2 mate bio si sport. Profa de medii nu poate schimba ziua. Va rog ajutati-ma sunt epuizat si pana la examen o sa cedez.

Răspuns Câştigător
| R0R0 a răspuns:

Stai! Calmeaza-te! Nu exista nu pot, doar nu vreau.
Crede-ma, nici viata mea nu e roz.Dar nu inteleg de ce iei meditatii daca ai tot note mici. Cand mergi acolo(la meditatii), fii atent la ce ti se explica, ca altfel mergi pe degeaba.

Eu am cate 7 ore/ zi la fel ca tine. Luni si vineri am 6. (dar sunt la liceu). Eu cand deschid caietul si vad ca am mult de invatat, nu mai pot de fericita.Iti explic si de ce. Mie, invatatul, mi se pare o provocare. Vreau sa imi arat mie ca pot invata 4 foi A4 in nici 2 ore.Si chiar am reusit. Trebuie sa ai ambitie.
Inca ceva, in timpul in care mama ta te duce la meditatii (20km ) poti invata o lectie, citi o carte sau chiar sa asculti muzica fara versuri.

1 răspuns:
| Rosolinul explică:

Iau meditatii la mate si engleza si ma ajuta si luam note mari dar de cand am inceput cu meditatii si la romana iau note mici la mate.