| eduardooo a întrebat:

Sallut TPU acum am trecut in clasa a X-a si e a doua zi de scoala pot sa ma transfer la alt liceu sau trebuie sa astept pana se termina semestrul?

6 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Depui cererea de transfer pe parcursul primului semestru, insa transferul, in cazul in care va fi acceptat, va avea loc abia in al doilea semestru.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, evident că poți să te transferi.

| Nemessys a răspuns:

Da, trebuie sa astepti pana se termina semestrul / anul

| vmalex21 a răspuns:

In principiu da.Trebuie sa astepti pana la finalizarea primului semestru.Depinde de asemenea de profilul la care vrei sa te transferi si de clasa si liceul respectiv. Daca te muti sa zicem de la REAL la UMAN trebuie sa dai si niste diferente(e un fel de formalitate, eu cand am dat mi s-a spus ce trebuie sa scriu pe foaie si sanatate). Transferuri in timpul semestrului se fac doar in situatii exceptionale iar in general sansele sa se aprobe asa ceva sunt mici.De ce nu te-ai transferat in vara?

| eduardooo explică (pentru vmalex21):

M-as fi transferat in vara la alt liceu dar nu stiam ca asa se va intampla...Ne-au pus cu alta clasa, cu niste tiganii jegosi. doamne si fereste!

| vmalex21 a răspuns:

Pot totusi sa dai un telefon la inspectoratul scolar al judetului in care ai liceul si sa intrebi in ce situatii exceptionale se aproba un asemenea transfer in timpul semestrului.