| unreadheart a întrebat:

Salu! Stiti niste anime asemanatoare cu Fairy Tail? In afara de One Piece si Dragon Ball, si o descriere daca se poate?

Răspuns Câştigător
| marian5946 a răspuns:

Soul Eater-Personajul principal un băiat, Soul, care se transformă în secure și Maka, o fată care îl însoțește și îl "mânuiește".În încercarea de a face din el o Coasă a Morții și astfel utilizat de către directorul Academiei Shinigami, personificatorul morții, ei trebuie să colecteze 99 de suflete ale oameniilor răi și un suflet de vrăjitoare, din această ordine în caz contrar ei vor trebui să înceapă peste tot din nou.
Bleach-Bleach urmărește viața lui Ichigo Kurosaki, un elev de liceu de 15 ani cu abilitatea de a vedea fantome și un shinigami (în traducere directă,, zeu al morții") cu numele de Rukia Kuchiki. Primele părți ale poveștii se desfășoară în jurul acestor personaje. Odată cu desfășurarea evenimentelor, povestea începe să ne dezvăluie mai mult din lumea zeilor morții.
Fullmetal Alchemist- Lumea Fullmetal Alchemist este stilizata după Revoluția Industrială europeana. Amplasat într-un univers fictiv, în care alchimia este una dintre tehnicile stiintifice cele mai avansate, povestea fratilor Elric Edward și Alphonse, care sunt în căutare pietrei filosofale, pentru a-si recupera corpurile, după o încercare eșuată de o a aduce pe mama lor înapoi la viață cu ajutorul alchimiei.