| Cosmin_8744 a întrebat:

Salu! sunt nou pe TPU si am mai multe intrebari:
1) am 14 ani si m-am apucat de sala vreau sa fac muschi si ma si inalt ce as putea face,
2)am auzit ca sala nu te mai inalta ce exerciti nu ar trebui sa fac ca sa numi apese pe coloana sau sa ma forteze
3)am 1.62-1.64 si vreau sa ma inalt toti din jurul meu sunt inalti in afara de mama care are 1.62 si tata 1.70 cei din familia mea zic ca seman cu unchiul meu acesta are 1.80 si ceva ce ziceti ma voi mai inalta si fara vitamine inot baschet nu vreau asa ceva

Răspuns Câştigător
| Rúdíy a răspuns:

1)Bravo ca faci culturism.Eu fac 2 sporturi:Handball si culturism si este foarte bine daca suporti crampele intinderile si febra musculara de la inceputlaughing
2)Sala nu te inalta iti dezvolta muschii din potriva trebuie sa faci unele exercitii care sa nu-ti afecteze inaltimea deoarece unele exercitii stagneaza corpul si nu mai cresti.
3)Sincer ca sa cresti inatul este cel mai bun.In timpu liber ai putea macar putin sa inoti dar nu Voiniceasca ci acel stil de inot eu il cunosc ca brosteasca sau ceva de genu este cel mai bun pentru intinderea corpului.
Multa bafta la crescutlaughing

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

1. E bine pentru musculatura dar la inaltime vei creste cu varsta
2. Monitorul te va informa ce exercitii iti vin bine.

| mOBSCENE a răspuns:

Eu am 14 ani, sunt fata, si sunt mai inalta decat tatal tau cu 4 cm laughing
pentru inaltat => basket sau volei. cele mai bune, cresti garantathappy
pentru masa musculara => repetari putine cu greutati mari. Dar nu incepe cu cele mai mari din prima, ia-o usor, treptat, fara sa te obosesti. Daca faci febra musculara, asteapta 3-4 zile pana iti trece de tot, ca sa nu-ti obosesti muschii. Ai grija si la alimentatie. Sa nu-ti lipseasca lactatele si carnea din alimentatia zilnica!
baftabig grin