| BiaBybbyBia a întrebat:

Salut allwinking. Va rog sa ma ajutati. Am 14 ani, astm bronsic, fumez de 2 ani. Abia acum in 2014 cum de iau 2 fumuri uneori nu pot respira, cum de inainte nu pateam asa? Si timp de cateva secunde am si ameteala. De ce se intampla asta acum si acum doi ani nu se intampla? De la 2 fumuri nu pot respira uneori, iar pastilele nu isi prea fac efectul, iar de fumat nu pot sa ma las. Ce ar trebui sa fac ca sa pot din cand in cand sa mai iau si eu cate un fum? Nu in fiecare zi, o data pe saptamana sau pe luna. Va rog, stiu ca nu e bine sa fumez, dar na...

Răspuns Câştigător
| Lauraaa16 a răspuns:

Si eu am de mult timp. du-te si fa un control, spirometrie si o radiografie la plamani big grin, poate sa fie sid e la inima, poate ai tensiune mare, fa un EKG, vezi si tu intreaba medicul de familie

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In ignoranta ta si lipsa de interes a parintilor ti ai agravat boala in cei doi ani de fumat.

| Lauraaa16 a răspuns:

Nu poți să te lași de fumat la 14 ani?
Eu m-am lăsat dupa 3 ani de fumat și eu am asm bronșic, tu măcar iei vreun tratament special? Eu pățeam la fel ca tine cu excepția că nu fumam, și m-am dus la un spital de boli de plămâni și acum i-au un tratament în formă de spray. Ar fi mai bine să te duci la medic.

| BiaBybbyBia explică (pentru Lauraaa16):

Da am luat un tratament si am fost si internata in spital. Eu am astm de fff mult timp si la un momentdat nu am mai avut nici o problema. Dar acum nu stiu ce am.

| BiaBybbyBia explică (pentru Lauraaa16):

Asta trebuie sa ii spun mamei....si nu pot.

| Lauraaa16 a răspuns (pentru BiaBybbyBia):

De ce sa ii spui? nu te poti duce la medicul de familie singura sa iti dea o trimitere sa faci niste investigatii?

| BiaBybbyBia explică (pentru Lauraaa16):

Pai medicul de familie si asustenta au o relatie foarte buna cu mama mea. Se cunosc se cand m-am nascut eu. Si daca ma duc o sa intrebe, iar cand o sa o vada pe mama...o sa ii zica.

| Lauraaa16 a răspuns (pentru BiaBybbyBia):

Si eu am de mult timp. du-te si fa un control, spirometrie si o radiografie la plamani big grin, poate sa fie sid e la inima, poate ai tensiune mare, fa un EKG, vezi si tu intreaba medicul de familie

| MikeyMinnieMouse a răspuns:

De ce te-ai apucat de fumat de la varsta asta? De fapt fumatul nu e bun de la nicio varsta dar de la 14 ani? ti-ai facut-o cu mana ta acum suporta consecintele! Eu zic sa te lasi si sa vorbesti cu mama ta!
Mai informeaza-te despre ce poate cauza fumatulwinking